Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Až o pět let dříve do penze bez větších ztrát aneb předdůchod

Řada osob se rozhodne zakončit výdělečnou činnost dříve a využívat možnost odchodu do předčasného starobního důchodu. Ten s sebou ale přináší krácení penze, na níž by měl žadatel nárok v tzv. řádném termínu. Jistě je proto zajímavější takzvaný předdůchod, o nějž se zatím příliš velká část starších občanů nezajímá, ale poptávka rozhodně rok od roku narůstá.

Díky této formě lze potlačit negativní vlivy na výši starobní penze.

Jak říká statistika, každý třetí penzista pobírá předčasný důchod

V průměru zhruba jeden ze tří důchodců odešel do předčasného důchodu, za rok 2018 jej pobíralo více než půl milionu lidí (z celkového počtu 1,8 milionu penzistů). Průměrný předčasný starobní důchod za rok 2011 činil 11 066 Kč, nicméně prakticky polovina důchodců této hranice ani nedosáhla. Předdůchod z doplňkového penzijního spoření čerpalo v roce 2018 jen 3 915 osob, v závěru roku 2019 se toto číslo mírně zvýšilo, a to zhruba o pět set lidí. Průměrná hodnota vypláceného předdůchodu byla v minulém roce 9 929 Kč.

Předčasný starobní důchod znamená trvalé krácení, které je vlastně daní za předčasný nástup do penze. Předdůchod znamená jediné – naspořit si potřebnou sumu v doplňkovém penzijním spoření, a to nejméně po dobu pěti let. Je tedy třeba mít naspořenou sumu odpovídající 30 % průměrné mzdy dle MPSV, jež bude násobena počtem měsíců, po něž bude předdůchod trvat. Výplata může trvat dva až pět roků, tedy naspořená suma pro rok 2020 je pak v rozmezí 240 696 korun a 601 740 korun.

O kolik vlastně přijde žadatel o předčasný důchod?

Ve hře je nejen inflace, ale i valorizace penzí, růst reálných mezd a tak podobně, tedy výpočet je obvykle hodně individuální. Představme si proto výpočet z výše důchodu 10 168 Kč. V případě, že bude penze vyplácena oproti původnímu nastavení o 360 dnů dříve, bude procentní výměra krácena o 5,1 %, penzista tak přijde o 493 Kč. O necelé dva tisíce korun pak přijde, když požádá o výplatu penze o 1 170 dnů dříve před standardním termínem. Jednou z možných variant je přihlášení se na úřadu práce jako nový uchazeč o zaměstnání, kdy osoby starší 55 let mají nárok až na jedenáct měsíců tzv. podpůrčí doby. Tím je možné nástup do penze oddálit a omezit krácení procentní výměry na minimum.

Jak si oproti tomu stojí předdůchod? Za každý rok předdůchodu se procentní výměra důchodu sníží o 1,5 % – nanejvýš tedy může jít o 7,5 % méně. Za dva roky předdůchodu v případě, že starobní důchod činí za běžných podmínek 10 168 Kč, je krácena procentní výměra o tři procenta, což znamená snížení starobního důchodu ve výši 290 Kč. Navíc, pobírání předdůchodu se může krýt s evidencí na úřadu práce a pobíráním podpory v nezaměstnanosti – současně pak dvouletá lhůta trvání předchůchodu neznamená krácení procentní výměry. Evidence na ÚP je započtena jako náhradní doba pojištění, jež se redukuje jen na čtyři pětiny. Krácení je tedy minimální.Čtěte také

marketing Nejčastější důvody, kvůli nimž se Češi nezdravě zadlužují

marketing Tři dotazy aneb jak uspořit na vytápění a současně být v teple

marketing Daňové přiznání musejí podávat i nekteří zaměstnanci

marketing Co se změní v odvodech a daních v roce 2019

marketing Vlastní by či sázka na družstvo? Jaké jsou klady a zápory obou možností?

marketing MONETA Money Bank přináší pojízdný bankomat, jenž je světovou raritou

marketing Díky chytrému platebnímu terminálu budou mít neziskové organizace jednodušší správu veřejných sbírek

marketing Důchodci a daňové přiznání: podrobný přehled všech náležitostí a povinností