Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Co může mít vliv na úspěšnost sjednávání hypotečního úvěru?

Česká národní banka v posledních týdnech a měsících hodně upravuje hypoteční trh. Podmínky, za kterých je možné hypotéky sjednávat a poskytovat, se značně mění i díky novým zákonům.

Banky si nemohou účtovat za předčasně splacený úvěr žádné jiné poplatky, než tzv. účelně vynaložené prostředky neboli náklady, co jsou opravdu nezbytné. ČNB také zavedla nové pravidlo v tom, že stoprocentní hypotéky už dnes nemají šanci a současně ustanovila strop pro výši úvěru a splátek v porovnání s příjmem. Ale chystají se i další úpravy, jaké konkrétně?

Dva týdny na to, aby bylo možné vše přehodnotit

Spotřebitelské úvěry, nejen hypotéky – informace o půjčkách musí mít klient naprosto přehledně před sebou. Ba co víc, bude mít čtrnáct dnů na to, aby si vše rozmyslel a během této doby bude nabídka beze všeho platit. Porovnat si nabídku se zbytkem trhu je pak snadnější, protože na celou akci je dostatek času.

Předčasné splacení úvěru už není sankcionováno. Bez poplatků je možné doplatit klidně celou hypotéku. Žadatelé o hypotéku však nesmí dlužit víc, než je devítinásobek jejich čistého ročního příjmu. A splátka vůči úhrnu všech čistých příjmů nemůže přesáhnout hranici 45 procent. ČNB také stanovila, že hodnota zástavy (tedy LTV) může být nejvýše 80 %. Tedy rovnou pětinu hodnoty nemovitosti musí mít žadatel již připravenou v hotovosti. Legislativní úprava pak znamenala i příjemnou změnu pro mladší ročníky. Limity se pro ně posunou na úroveň, která pro ně bude výhodnější – LTV o 10 % výš, DSTI (tedy poměr splátek oproti čistému příjmu) bude na 50 %.Čtěte také

marketing Ve svém nebo pronájem? Hypotéka je v průměru více než tisíc korun úspory

marketing Na co se zaměřit při porovnávání úrokových sazeb hypoték?

marketing Fincentrum Hypoindex říjen 2019: Úroky klesají, popularita hypoték naopak narůstá

marketing Ministerstvo potvrdilo propad zájmu o hypotéky. Banky se snaží klienty nalákat hlavně na nízký úrok

marketing V srpnu byla průměrná sazba hypotéčního úvěru 2,81 %, p. a.

marketing Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou letos dolů, během podzimu ale nelze další zlevnění očekávat

marketing Fio banka přináší levnější hypoteční úvěry

marketing Wüstenrot opět zlevňuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů