Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Na důchodové spoření může přidat stát i zaměstnavatel. Ale co daně?

Na stáří myslí někdy takřka všichni, spoření na důchod v podobě životního pojištění nebo penzijního připojištění využívá stále více Čechů. V tomto směru pomohou i zaměstnavatelé, kteří mohou poskytnout příspěvek na zvolené spoření.

V případě, že takový příspěvek nepřekročí za kalendářní rok padesátitisícovou hranici, je osvobozen od daní a dalších odvodů. Nabízí se také možnost státního příspěvku a daňových odpisů.

Příspěvek od zaměstnavatele je v českém prostředí klasikou

Získat příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění je skutečně výhodné, zaměstnavatelé tento benefit využívají poměrně často. Pokud nepřesáhne v součtu padesát tisíc korun na rok, neodvádí se z něj sociální nebo zdravotní pojistné, mimo hru je i případné zdanění. Příspěvky lze dokonce čerpat i od více zaměstnavatelů současně a mimochodem, padesátitisícový limit platí vždy pro jednoho konkrétního zaměstnavatele. Benefit však může být uplatněn jen tehdy, když bude výplata pojistného plnění nejdříve po pěti letech a nejdříve o šedesátých narozeninách pojištěné osoby. Předčasný výběr naspořených financí tak u životního pojištění nepřichází v úvahu, penzijní společnost navíc příspěvky zaměstnavatele sníží srážkovou daní ve výši patnáct procent.

A jak vlastně vypadá příspěvek od státu?

Stát nabízí příspěvek pouze na penzijní připojištění, na životní pojištění se jeho nabídka vůbec nevztahuje. Pojištěnec, který chce získat státní podporu, musí být občan ČR starší osmnácti let, celý příspěvek se pak pevně váže na výši měsíčních plateb. Měsíční úložka musí činit nejméně tři sta korun, v takovém případě je státní podpora rovných 90 Kč. Maximálně může pojištěnec získat 230 korun měsíčně od státu, a to při tisícikorunové úložce. Jednorázový vklad, který provede zaměstnanec kvůli daňovým odpočtům na konci roku, nebude mít na výši státního příspěvku žádný vliv.

A jak je to vlastně s daňovými odpočty? Zaměstnanci, kteří využívají penzijní připojištění nebo životní pojištění, si mohou snížit základ daně z příjmu, oba typy pojistek jim nabízí odpočet až 24 tisíc korun za rok. Aby byl umožněn maximální možný odpočet, na životním pojištění je třeba našetřit nejméně 24 tisíc korun, u penzijního připojištění zase 36 tisíc. Do této sumy se nepočítá státní podpora ani příspěvek od zaměstnavatele.Čtěte také

marketing ČSOB a Poštovní spořitelna zvýhodňují termínované vklady, úroky činí až 1,4 %

marketing Chytřejší spoření od ING je zpět, vrací se i dvouprocentní roční sazba

marketing ČSOB přinese atraktivnější úroky na spořicích účtech

marketing Spořicí účet Creditas bude mít nově úročení dvě procenta ročně

marketing Každý pátý Čech nemá ušetřené peníze na nečekané vydání

marketing Wüstenrot prodloužil platnost výhodné nabídky týkající se spořicích účtů

marketing Každý měsíc možnost vložit nových až 300 000 Kč na 2 % p. a. na 6 měsíců

marketing Klienti RSTS mohou mít ke stavebnímu spoření až čtyři tisíce jako bonus