Rubriky


Náš tip

Nabídka práce v bance
Vybírej z volných míst v oboru bankovnictví a finance na DobraPrace.cz
Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Když se koupuje nemovitost, je třeba ohlídat dluhy

Navzdory předpokladům analytiků úrokové sazby hypoték stále padají. Mnohé banky aktuálně nabízejí sazby okolo 2,7 %. Podle údajů portálu Hypoindex.cz v únoru uzavřelo hypotéky v objemu 9,5 miliardy korun bezmála 6000 klientů, to je nejlepší únorový výsledek za poslední roky. Zvýšený zájem o nemovitosti ovšem nahrává nekalým praktikám prodejců.

Analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová proto připravila přehled najčastějších rizik, která se pojí s koupí nemovitosti.

Komu co patří

Při koupi je potřeba ověřit na katastru nemovitostí nejen to, komu dům či byt patří, ale také komu patří pozemek, na němž stojí. „Je to klíčové kvůli zástavě pro banku. Může se stát, že nový majitel domu nezíská hypotéku, protože pozemek pod ním vlastní někdo jiný, a ten zástavu odmítá. Pokud byste přeci jen k takové koupi přistoupili, musíte si následně ohlídat také případný prodej pozemku. Majitel ho musí nabídnout nejdříve vám,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Ověření majitele je důležité i proto, aby člověk věděl, s kým má jednat o koupi. Pokud majitele zastupuje někdo jiný, například realitní kancelář, je potřeba vyžádat si její zplnomocnění k prodeji. „Podpis majitele musí být úředně ověřen, jinak je plná moc neplatná,“ upozornila Herichová. Větší pozornost je třeba také v případě, že nemovitost vlastní více majitelů. Všichni musí s prodejem souhlasit a vyjádřit to písemně.

Bez závazků a břemen

Další překážkou v získání hypotéky bývá nemovitost zatížená exekucí. „Takový dům, pozemek či byt si banka do zástavy nevezme. Stejný problém je i s věcným břemenem užívání pro fyzickou osobu. Některé banky ale začaly dělat výjimky a nemovitost zastaví, pokud je dotyčná osoba starší osmdesáti let. Trvalé břemeno může prodávající zrušit vkladem na katastrálním úřadě,“ poradila analytička finančně poradenské skupiny DataLife Sylva Herichová. Kupující by si měl také zjistit, zda na nemovitosti není břemeno distribučních sítí nebo například chůze cizí osoby po pozemku.

Cena odpovídající stavu

Důležitou roli v získání hypotéky hraje odhadní cena nemovitosti. „Odhadce by nikdy neměl určit tržní cenu nižší než je kupní cena. Zájemce o koupi by měl problém hypotéku získat. Je dobré myslet také na to, že čím menší část z ceny nemovitosti si půjčuji, tím nižší úrok získám,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Je vhodné prohlédnout si nemovitost se stavebním odborníkem. Může odhalit takzvané skryté vady, které majitele následně mohou vyjít velmi draho. Při koupi nemovitosti k rekonstrukci je vhodné znát i cenu následných prací.

Zajištění hypotéky předem

Odborníci doporučují zajistit si hypotéku ještě před koupí nemovitosti, zjistit, za jakých podmínek ji může klient od banky získat a v jaké výši. „Zajištění financí je vhodné už před podpisem rezervační smlouvy, nejen před smlouvou o budoucí kupní smlouvě. Klient se tak vyhne sankcím, které zaplatí v případě, že od smlouvy odstoupí,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Nemovitost získá nový majitel v den, kdy na katastrální úřad doručí ověřenou kupní smlouvu a návrh na vklad vlastnického práva. Ve skutečnosti se tak ale stává až poté, co úřad změnu schválí. Obvykle do měsíce od doručení návrhu. Proto se obyvkle peníze za koupi složí například u notáře, a prodávající je získá po zápisu nového majitele na katastru nemovitostí.Čtěte také

marketing Nájem versus hypotéka v roce 2022? V Praze je výhodnější bydlet v nájmu, v Ostravě splácet hypotéku

marketing Zájem o hypotéky je stále, i když jsou dražší. Lidé je více pojišťují

marketing Do kolika let si lze vzít hypotéku? Do čtyřiceti je ještě šance dosáhnout na maximální dobu splatnosti

marketing 4 věci, kterým byste se měli vyhnout, když chcete získat hypotéku

marketing Pravidla pro získání hypotéky pro OSVČ a podnikatele

marketing Nepodceňujte přípravu na refinancování hypotéky

marketing Air Bank v hypotékách šlápla do pedálů. Nově pokryjí už většinu účelů, včetně výstavby rodinného domu, rekonstrukce nebo koupě bytu od developera

marketing Karel Kotoun, Accenture ČR: Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k 6 %. O pořízení bytů a dalších nemovitostí bude ale stále zájem jak od Čechů, tak zahraničních investorů