Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Kolik a jak spoří rodiče svým dětem? Aneb z rodného hnízda s penězi do začátku

Pomoci svým potomkům v začátcích jejich osobního života se dle Raiffeisen stavební spořitelny a výzkumné agentury SC&C vynasnaží snad každý rodič, a to vždy podle aktuálních ekonomických možností. Finanční prostředky jsou nejčastěji určeny na dlouhodobé stavební spoření.

Většina rodičů chce dětem přilepšit, liší se ale v zamýšlené částce

Aby jejich potomci měli nějaké peníze do začátku, si přece prakticky každý rodič, který žije v domácnosti s dětmi do šestadvaceti let věku. Každý desátý by jim takto nadělil půl milionu korun, v průměru by čeští rodiče přidali svým dětem „na cestu“ 310 tisícovek, mediánová částka je dvě stě tisíc. Žádné peníze by neposkytli rodiče jen zhruba v pěti procentech případů.

Prakticky každý pak odkládá peníze pro budoucnost svých potomků, v průměru jde o 1 200 korun měsíčně (medián je roven tisícovce). Ideální představa naspořené sumy se pak odvíjí i od příjmů členů rodiny, nejvyšší sumy naspoří lidé s čistým příjmem převyšujícím třicet tisíc korun měsíčně a obyvatelé Prahy.

Nejčastěji se rodiče uchylují ke stavebnímu spoření, uvedlo to hned 56 procent dotázaných. Spořicí účet v bance nebo investiční životní pojištění využívá 21, resp. 17 procent respondentů. Rodiče spoří i formou terminovaných vkladů nebo podílových fondů, podíl je však u těchto možností výrazně nižší. Podílové fondy využívá osm procent rodičů, terminované vklady dokonce pouhá tři procenta. Průzkum probíhal na vzorku 509 respondentů ve věku 25 až 49 roků.Čtěte také

marketing ČS nemovitostní fond i nadále mění své portfolio

marketing Wüstenrot od příštího roku navýší úroky u termínovaného vkladu

marketing Češi podle průzkumu nevědí, kolik je vhodné odkládat si na penzi

marketing Equa bank zvýhodní úrokové sazby u termínovaných vkladů

marketing Sberbank CZ zlepšuje podmínky u spořicích a termínovaných vkladů

marketing Jak ideálně rozmnožit úspory a kdy odeslat finance na stavební spoření

marketing Muži spoří na penzi v malém rozsahu, rádi by ale měli jednou nadstandardní důchod

marketing Každý druhý Čech nechá pod stromečkem hotovost