Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Senioři vydají třetinu penze na bydlení, pomocnou ruku nabízí státní příspěvek

Bytová otázka je pro mnoho českých seniorů hodně obtížná. Zvláště ti, kteří žijí sami, jen těžko ufinancují velké byty. Celkové náklady na bydlení u starších lidí mohou ukrojit až třetinu čistého důchodu. Malé a levné byty ale nejsou k mání. Určitou úlevu pak poskytne státní příspěvek na bydlení. Komu je vlastně určen a jak si o něj požádat?

Náklady na živobytí jsou stále vyšší, což omezuje hlavně seniory

Jak ukazuje analýza Ministerstva pro místní rozvoj, meziročně přibylo více než patnáct tisíc domácností, kde žijí osamocení senioři. Z celkového počtu 1,2 milionu samostatných domácností tvoří polovinu osoby starší pětašedesáti let. Náklady na bydlení pro osamělé seniory se meziročně (2015-16) zvedly o více než stokorunu, v průměru tak činí 4 259 korun.

Je pravdou, že měsíční výdaje na bydlení jsou u českých seniorů o asi třináct stokorun nižší než u průměrné tuzemské domácnosti. Problémem je spíše výše penzí, protože právě z nich ukrojí náklady na bydlení až třetinu (analýza Českého statistického úřadu mluví o 31 procentech čistých příjmů). Průměrná domácnost pak vydá na bydlení „jen“ sedmnáct procent z čistého příjmu. Průměrný důchod sice přesahuje hranici dvanácti tisíc korun, toto číslo ale samozřejmě neplatí pro všechny seniory.

S náklady na bydlení může u některých penzistů pomoci státní příspěvek, jenž je určen rodinám a jednotlivcům s nízkým příjmem. Nárok mají domácnosti, které prokáží, že třicet procent jejich příjmů nepostačuje na uhrazení všech nákladů spojených s bydlením a současně nepřekračuje tzv. normativní náklady stanovené státem. Ty jsou stanoveny ve městě s více než sto tisíci obyvateli na 6 227 korun na domácnost, v Praze jsou pak ještě o dalších zhruba šestnáct set korun vyšší.

Nárok vzniká nejen pro občany v nájemních bytech, o dávku mohou požádat i další

Příspěvek na bydlení mohou inkasovat nejen osoby žijící v nájemním bytu, dávka je k dispozici i pro obyvatele družstevních bytů nebo bytů v osobním vlastnictví. Do rozhodného příjmu se započítávají všechny příjmy obyvatel bytu (resp. osob nahlášených zde k trvalému pobytu) za poslední čtvrtletí. Příjmem se pak rozumí například i přídavky na dítě. Žadatel se musí prokázat i nájemní smlouvou a průkazem totožnosti, příspěvek na bydlení je možné vyřídit na úřadech práce podle adresy bydliště. Úřad rozhodne do třiceti dnů, údaje se ale každé tři měsíce přepočítávají.Čtěte také

marketing Daňové přiznání musejí podávat i nekteří zaměstnanci

marketing Co se změní v odvodech a daních v roce 2019

marketing Vlastní by či sázka na družstvo? Jaké jsou klady a zápory obou možností?

marketing MONETA Money Bank přináší pojízdný bankomat, jenž je světovou raritou

marketing Díky chytrému platebnímu terminálu budou mít neziskové organizace jednodušší správu veřejných sbírek

marketing Důchodci a daňové přiznání: podrobný přehled všech náležitostí a povinností

marketing Nezajištěné předměty ve střešním boxu můžou dopadnout špatně

marketing ČSOB Penzijko, dynamické fondy mohou slavit úspěch i za rok 2017