Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Vývoj insolvencí v České republice v roce 2016

Od vzniku Insolvenčního zákona v roce 2008 do roku 2013 jsme pozorovali každoroční strmý růst insolvenčních návrhů. Historicky nejvyšší hodnota ročního počtu insolvenčních návrhů byla zaznamenána v roce 2013, kdy se celkový počet insolvenčních návrhů zastavil na hodnotě 36.909.

Na vánoční dárky si každoročně půjčí milion Čechů

Přes milión Čechů řeší nedostatek financí na nákup dárků pomocí spotřebitelských půjček. Nejen vánoční sezónu provázejí nabídky úvěrů, které se snaží spotřebitele zmást. V některých případech přicházejí poskytovatelé s fígly ve snaze vyzrát nad dlužníky.

Vývoj insolvencí v České republice v červnu a za pololetí 2015

Pokles insolvenčních návrhů pokračuje. V pololetí 2015 bylo o 4,2% insolvenčních návrhů méně než v pololetí roku 2014. Výrazný podíl na tomto vývoji má pokles insolvenčních návrhů u firem, kde se počet insolvencí snížil proti pololetí 2014 téměř o 10%. U spotřebitelů a nepodnikajících živnostníků je pokles mírnější a dosahuje 3,54%.

Vývoj insolvencí v České republice za první čtvrtletí 2015

Za první čtvrtletí roku 2015 bylo podáno celkem 8 466 insolvenčních návrhů. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2014 poklesl celkový počet insolvenčních návrhů o 4%. Klesající tendence vykazují i oba sledované segmenty – u firem činí pokles insolvenčních návrhů za první kvartál proti roku 2014 3,82% a u fyzických osob (včetně nepodnikajících živnostníků) 3,95%.

Neplatiči a dlužníci v bytech mohou ostatní majitele připravit o vlastní bydlení

Nechodí na schůze, neplatí příspěvky na správu domu a do fondu oprav, a to přesto, že si byt řádně koupili do svého vlastnictví. Pokud se ve společenství vlastníků (SVJ) objeví jeden takový, je to pro ostatní těžké, jestliže se jich v rámci SVJ vyskytne hned několik najednou, může to být až likvidační.

Na pořízení bydlení si lidé půjčují nejčastěji

Podle průzkumu společnosti GfK téměř dvě pětiny respondentů využívají nějakou formu půjčky, více než polovina půjček je od banky, a téměř tři pětiny jsou bezúčelové půjčky. Jeden z deseti Čechů si půjčuje na splácení svých dluhů z minulosti.

Exekuce jsou na vzestupu

Doslova na poslední chvíli a ve velkém podávají věřitelé své návrhy na zahájení exekuce, obávají se totiž, že už za měsíc a půl si nebudou moct vybrat exekutora. Za prvních deset měsíců letošního roku se i díky tomu výrazně zvýšil počet zahájených exekucí.

Insolvence potápí dlužníky i věřitele

Jen za prvních osm měsíců letošního roku bylo podle společnosti Czech Credit Bureau vyhlášeno už 13.184 osobních bankrotů a další tisíce lidí se k tomuto kroku právě připravují. V roce 2013 se celkový počet soudem povolených oddlužení vyšplhal dokonce na 19.165. Každý osobní bankrot přitom výraznou měrou zasáhl nejen do životů dlužníků ale i jejich […]