
Není velkým překvapením, že většina amerických bank prošla bez větších problémů posledními “stres testy” uspořádaných Americkou centrální bankou. Podle analytičky Meredith Whitney je to dané tím, že mají v současné době poměrně přiměřené množství prostředků ke krytí rizik. Nicméně tím mínila převážně bankovní kolosy typu BAC. Menší konkurenční banky na tom podle Whitneyové tak dobře vždy být nemusí. Přesto podle ní není špatné nad některými tituly v bankovním sektoru přemýšlet při zařazení do portfolia. S vyjímkou několika velkých institucí se bankovní tituly obchodují pod svou účetní hodnotou, což znamená pro investory zajímavý prostor pro zhodnocení prostředků.
Vidina zisků může být ohrožena dalším vývojem ve společnosti spojeným s přehnaným zadlužováním jak jednotlivců, tak samotných států. Tak jako tak by se banky podle ní měly držet v portfoliích do své účetní hodnoty, maximálně něco málo nad ní, nicméně ani podhodnocení pod jejich účetní hodnotou nemusí být podle analytičky zárukou budoucího růstu.
Trochu překvapivě po uplynulých testech zavrhla jedním dechem možnost investice do JP Morgan, nebo jí alespoň nepostavila na první místa lukrativních příležitostí. Ne, že by této bance přímo nevěřila, nicméně na trhu jsou podle ní o mnoho zajímavější příležitosti. Mezi nejslabší jména ve svém hodnocení zařadila SunTrust Banks a Citigroup, oproti tomu preferuje například Financial Services či akcie American Express. Dalším usměrněním při výběru bankovní instituce by měla být její velikost. Investor by se měl vyhnout předraženým titulům co do kapitalizace společnosti a měl by se zaměřit na tituly menšího a středního rozsahu co do tohoto kritéria. Podle ní by při optimálním vývoji ekonomiky ve spojených státech mohly regionální banky posilovat mnohem více, než jejich nadnárodní konkurenti.
Byla to právě Whitneyová, která před pěti lety jako první poukázala na fakt, že Citigroup je nadměrně již delší dobu zužována obrovskou měrou toxických aktiv, nejdříve si tím vysloužila ostrou kritiku, nicméně čas jí dal následně zapravdu.
Whitneyová je specialistkou na vládní a komunální dluhopisy a nadále podporu ekonomiky jednotlivých států výrazně podporuje. Nicméně oproti tomu vidí jistá rizika v nadměrné politické manipulaci. Jedná se podle ní hlavně o populistické kroky, které nevedou ke skutečné podpoře, nýbrž ke krátkodobým nicneřešícím výkyvům. Krátkodobých opatření již prý přišlo bezpočet a v této chvíli spíše finanční systém praská ve švech levně tištěnými prostředky, které v takovém dalším vývoji budou dříve či později znamenat vlnu bankrotů počínaje menšími institucemi a konče tlakem na velké korporace.
Kamil Beran
www.akcieatrhy.cz
Zdroj: CNBC