Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Na co má zaměstnanec nárok, když je venku horko?

V Česku panují vysoké teploty, což je příjemné pro ty, kteří leží u bazénů či rybníků. V práci to ovšem může být dost otravné. Na co má zaměstnanec nárok v letních vedrech a co může požadovat po zaměstnavateli?

Není pochyb o tom, že vysoké teploty zatěžují organismus a zhoršují pracovní podmínky. „Povinností zaměstnavatele je zajistit takové podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce. Sem například spadá poskytnutí nápojů na pracovišti,“ říká Romana Rašková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Zákon dokonce hovoří o takzvaných „ochranných nápojích“ – měly by být dostupné na pracovištích, kde nelze horku uniknout a teploměr se šplhá přes 34 stupňů Celsia. Týká se to například řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců, kteří pracují převážně venku.

Jako minimální množství “ochranného nápoje” se uvádí 1,5 litru na osobu za směnu, při extrémních venkovních podmínkách je to až 2,5 litru. To se týká také kanceláří s teplotou nad 34 stupňů.

Seznam „ochranných nápojů“ vypracovává zaměstnavatel ve spolupráci se závodním lékařem. Ochranný nápoj musí být na pracovišti snadno a rychle dostupný.

„Zajištění klimatizace ovšem nelze po zaměstnavateli vyžadovat. Nicméně pokud teplota na pracovišti dosahuje více než 36 stupňů Celsia, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců na pracovišti,“ dodává Romana Rašková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Stanovuje to nařízení vlády č. 361/2007 Sb. ve vazbě na přílohu č. 1 k nařízení vlády. Zde se řeší postup při určování přípustných hodnot a hodnocení mikroklimatických podmínek, uplatnění a stanovení režimu střídání práce a bezpečnostní přestávek.

Tam kde klimatizace je, upravuje její teplotu nařízení vlády. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 °C. Při lehké manuální práci nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 °C.

Pokud se tak nestane, nezbývá zaměstnancům, než se obrátit na hygienickou stanici nebo oblastní inspektorát práce. Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo častěji zařazují přestávky.



Čtěte také

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Brzká návratnost a díky chytrým sítím brzy možná i komunitní sdílení. Šest důvodů, proč se vyplatí pořídit si fotovoltaiku

marketing Dopady inflace a jak chránit úspory

marketing Cestování do zahraničí: Kdy mám nárok na náhradu škody v případě pozitivního testu?

marketing ČSOB přináší další zvýhodnění pro seniory

marketing Účet ve Fio bance si nově založíte z mobilu

marketing Wüstenrot oznamuje detaily odkladu splátek v souvislosti s koronavirovou pandemií

marketing Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2018