Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Fincentrum Hypoindex říjen 2019: Úroky klesají, popularita hypoték naopak narůstá

Jaký byl vývoj Fincentrum Hypoindex během října letošního roku? Tvrdá rivalita na bankovním trhu snížila v říjnu průměrnou sazbu úroků u hypoték na hranici, která byla platná naposledy vloni v únoru.

I nadále tak můžeme hovořit o pádu hypotečních sazeb, jenž pokračuje už devět měsíců po sobě. A právě to přináší do světa hypoték renesanci – stále vyšší zájem žadatelů.

Blíží se už k hranici dvou procent ročně

Průměrná úroková sazba hypoték klesla v říjnu o 0,11 % – aktuálně tedy činí 2,36 % ročně. Od ledna 2019 se úroky snížily o 64 bazických bodů. Počet sjednaných smluv narostl během října na 7 027, což je o takřka sedm set hypotečních úvěrů více než v průběhu září. Magickou hranici sedmi tisíc smluv se povedlo atakovat už jen v červnu, tehdy si sjednalo tuto dohodu celkem 7 119 zájemců. Příznivější sazby pak znamenají i rekordní hodnotu poskytnutých úvěrů, během října banky dohodly hypotéky v celkovém objemu 16,953 miliardy korun, oproti září je rozdíl zhruba dvoumiliardový. V porovnání s říjnem 2018 se ale během letošního října dohodlo o tři a půl tisíce hypoték méně a jejich objem byl o 7,3 miliardy korun nižší.

Banky v tomto roce zprostředkovaly hypotéky v úhrnu za více než 145 miliard korun, během minulého roku ale objem poskytnutých hypoték činil 184 miliard korun a hypoteční manko je tedy stále vyšší. I když sazby na mezibankovním trhu narůstají, hypotéky jsou stále příznivější – banky už nicméně nemají příliš velký manévrovací prostor. Například UniCredit Bank sazby o dvě desetiny procenta zvyšuje, obecně se pak v říjnu pokles minimální nabídkové hypoteční sazby zastavuje. Během listopadu pak snižovala hypoteční sazby jen Moneta Money Bank (do konce měsíce o 0,25 % levnější).Čtěte také

marketing Závěr roku aneb průměrná sazba hypotečních úvěrů na 2,51 % p. a.

marketing Ve svém nebo pronájem? Hypotéka je v průměru více než tisíc korun úspory

marketing Na co se zaměřit při porovnávání úrokových sazeb hypoték?

marketing Ministerstvo potvrdilo propad zájmu o hypotéky. Banky se snaží klienty nalákat hlavně na nízký úrok

marketing V srpnu byla průměrná sazba hypotéčního úvěru 2,81 %, p. a.

marketing Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou letos dolů, během podzimu ale nelze další zlevnění očekávat

marketing Fio banka přináší levnější hypoteční úvěry

marketing Wüstenrot opět zlevňuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů