Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Hypotéky míří dolů s úroky už třetí měsíc za sebou

Průměrná úroková míra hypoték v dubnu opět klesá, stejně jako v únoru nebo březnu. Během dubna se dokonce dostala na hranici 2,85 %. Nicméně, poptávka hypotečních úvěrů je také o něco nižší. Během dubna totiž bylo uzavřeno podle ukazatele Fincentrum Hypoindex hned 6 395 hypoték, což je hned o 263 méně než během předchozího měsíce. Klesá samozřejmě i objem hypotečních úvěrů, protože v dubnu se sjednaly dohody v hodnotě 14,615 miliard korun, což je meziměsíční pokles o 131 milionů.

Oproti loňsku je pokles ještě o něco výraznější

Když ale situaci srovnáme s minulým rokem, je finanční propast vyšší. V dubnu 2018 bylo dohodnuto hned 7 896 hypoték, jejichž objem dosáhl 16,871 miliardy korun. V této době však byly hypoteční úvěry také o poznání levnější – průměrná sazba úroků činila 2,51 %. Lidé si však kvůli stále vyšším cenám nemovitostí půjčují větší částky, takže narůstá kromě jiného i průměrná hodnota úvěru. Platí to nejen u novostaveb, ale také pro starší zástavbu. V dubnu narostl průměr hypoték z 2,214 milionu na 2,285 milionu korun.

Podle všeho úrokové sazby v budoucnu ještě porostou, a to i proto, že ČNB v květnu po půlročním zvažování opět navyšuje úrokové sazby, tentokrát o 0,25 %. Zajímavou alternativu přináší klientům například Česká spořitelna, jedná se o nabídku pro všechny, kteří si kupují svůj první byt či dům. Právě jim se totiž poskytne hypoteční úvěr až do 90 procent hodnoty zastavované nemovitosti, bez ohledu na věk žadatele.

Podmínkou však je, aby klient – podle výpisu z katastru nemovitostí – nevlastnil žádnou další nemovitost. Úroková sazba u 90 % hypoték kopíruje sazbu osmdesátiprocentní varianty. Levnější hypoteční úvěry pro mladší ročníky by ráda viděla nejen ČNB, ale také ministerstvo financí. Žadatelé mladší 36 roků by směli dosáhnout až na stoprocentní hypotéku a nebyli tolik omezeni z hlediska výše příjmů. Několik bank také sáhlo ke zlevnění hypoték – konkrétně Air Bank, Fio banka nebo Moneta Money Bank a Wüstenrot.Čtěte také

marketing Na co se zaměřit při porovnávání úrokových sazeb hypoték?

marketing Fincentrum Hypoindex říjen 2019: Úroky klesají, popularita hypoték naopak narůstá

marketing Ministerstvo potvrdilo propad zájmu o hypotéky. Banky se snaží klienty nalákat hlavně na nízký úrok

marketing V srpnu byla průměrná sazba hypotéčního úvěru 2,81 %, p. a.

marketing Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou letos dolů, během podzimu ale nelze další zlevnění očekávat

marketing Fio banka přináší levnější hypoteční úvěry

marketing Wüstenrot opět zlevňuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů

marketing Co může mít vliv na úspěšnost sjednávání hypotečního úvěru?