Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Jaké novinky přinese práce na dohodu o pracovní činnosti v příštím roce?

Za rok 2017 musí daňové přiznání podávat i zaměstnanci, kteří si ještě vedle svého hlavního zaměstnání přivydělávali během volna i na dohodu o pracovní činnosti, a to při jakékoliv vydělané částce. V příštím roce ale budou podmínky nastaveny poněkud jinak.

Nižší částky s sebou ponesou srážkovou daň, sníží se administrativa

Dosud platilo, že pokud je zaměstnanci během kalendářního roku za libovolný měsíc(e) odvedena záloha na dani z příjmů od dvou nebo více zaměstnavatelů naráz, je nutné podávat za tentýž rok daňové přiznání. Z částky, na kterou zněla dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se ještě za rok 2017 bude odvádět zálohová daň z příjmu. V roce následujícím ale přijde změna, pro mnoho zaměstnanců v pozitivním slova smyslu. Měsíční odměna z DPČ do 2 500 korun bude zdaněna takzvanou srážkovou daní, podobně jako je tomu již u dohody o provedení práce s měsíční odměnou pod hranicí deseti tisíc korun. Sníží se tedy celkové administrativní náklady pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Pokud navíc měsíční výdělek v případě dohody o pracovní činnosti nepřekročí hranici dvou a půl tisíce korun, není nutné odvádět z něj zdravotní nebo sociální pojištění. Limit se pro příští rok nemění. Co se však naopak mění, je minimální měsíční suma za zdravotní pojištění, kterou musí zaměstnavatel odvést za svého zaměstnance. Z původních 1 485 Kč se rázem stane 1 647 korun.

Práce na DPČ bude možné i nadále vykonávat současně pro více zaměstnavatelů. Možné je také uplatnit daňovou slevu, a to až do výše 2 070 Kč za měsíc, platí to například i pro důchodce. Zaměstnanci musí podepsat prohlášení k dani a v daném měsíci uplatnit slevu pouze u jednoho zaměstnavatele. U DPČ není výše odměny limitována, musí zde být uveden rozsah pracovní doby a celková doba, na níž je smlouva uzavírána. Pracovní doba pak ze zákona nesmí překročit polovinu stanovené týdenní doby. Jsou tu také nižší jistoty pro zaměstnance, při ukončení DPČ neexistuje nárok na odstupné, výpověď je možné i bez udání důvodu s lhůtou patnácti dnů.Čtěte také

marketing Novinkou od Poštovní spořitelny jsou takzvané Poštovní fondy

marketing Truck půjčka díky ČSOB Leasing přináší dostupné pojištění a služby pro motoristy

marketing Třetina dětí začíná lyžovat v předškolním věku, bezpečnost na sjezdovce je ale podceňovaná

marketing Lyžařská sezona začíná: Češi znovu žehrají na pojistku

marketing Nehoda a živnostník. Proč je klíčové pojištění odpovědnosti?

marketing Asistenční služba Allianz si poradí i s možnými kybernetickými riziky

marketing Po roce má autopojištění Allianz podle ujetých kilometrů přes sto tisíc nových klientů

marketing Problémy s vozem na cestách? Pomůže asistenční služba