Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Jaké novinky přinese práce na dohodu o pracovní činnosti v příštím roce?

Za rok 2017 musí daňové přiznání podávat i zaměstnanci, kteří si ještě vedle svého hlavního zaměstnání přivydělávali během volna i na dohodu o pracovní činnosti, a to při jakékoliv vydělané částce. V příštím roce ale budou podmínky nastaveny poněkud jinak.

Nižší částky s sebou ponesou srážkovou daň, sníží se administrativa

Dosud platilo, že pokud je zaměstnanci během kalendářního roku za libovolný měsíc(e) odvedena záloha na dani z příjmů od dvou nebo více zaměstnavatelů naráz, je nutné podávat za tentýž rok daňové přiznání. Z částky, na kterou zněla dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se ještě za rok 2017 bude odvádět zálohová daň z příjmu. V roce následujícím ale přijde změna, pro mnoho zaměstnanců v pozitivním slova smyslu. Měsíční odměna z DPČ do 2 500 korun bude zdaněna takzvanou srážkovou daní, podobně jako je tomu již u dohody o provedení práce s měsíční odměnou pod hranicí deseti tisíc korun. Sníží se tedy celkové administrativní náklady pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Pokud navíc měsíční výdělek v případě dohody o pracovní činnosti nepřekročí hranici dvou a půl tisíce korun, není nutné odvádět z něj zdravotní nebo sociální pojištění. Limit se pro příští rok nemění. Co se však naopak mění, je minimální měsíční suma za zdravotní pojištění, kterou musí zaměstnavatel odvést za svého zaměstnance. Z původních 1 485 Kč se rázem stane 1 647 korun.

Práce na DPČ bude možné i nadále vykonávat současně pro více zaměstnavatelů. Možné je také uplatnit daňovou slevu, a to až do výše 2 070 Kč za měsíc, platí to například i pro důchodce. Zaměstnanci musí podepsat prohlášení k dani a v daném měsíci uplatnit slevu pouze u jednoho zaměstnavatele. U DPČ není výše odměny limitována, musí zde být uveden rozsah pracovní doby a celková doba, na níž je smlouva uzavírána. Pracovní doba pak ze zákona nesmí překročit polovinu stanovené týdenní doby. Jsou tu také nižší jistoty pro zaměstnance, při ukončení DPČ neexistuje nárok na odstupné, výpověď je možné i bez udání důvodu s lhůtou patnácti dnů.Čtěte také

marketing Ke slovu se hlásí CUBIQ. Pojištění věcí, na nichž vám záleží, a to kompletně přes internet

marketing Zimní sezona začíná, Slavia pojišťovna připravila balíček Zima

marketing Direct pojišťovna přináší novinku, pojištění hodnoty ojetého vozu

marketing ČPP připravila podzimní kampaň, v níž nabízí nadstandard v ohledu asistenčních služeb

marketing Klienti ERV Evropské nahlašují devět z deseti škod přes internet

marketing Pojišťovna České spořitelny nabízí možnost sjednání životního pojištění i přes internet

marketing Pojištění na cesty do zahraničí využívá devět z deseti Čechů, důležitá je srozumitelnost nabídky

marketing Zájem o cestování roste, každý čtvrtý cestovatel si sjednává celoroční pojištění