Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Jaký je váš příjem ve srovnání se stejnými pozicemi v celé ČR? Portál platy.cz slaví deset let

Mzdový portál Platy.cz právě oslavuje desetileté výročí od založení. Za tuto dobu si skrze něj porovnalo své finanční ohodnocení se zaměstnanci na téže pracovní pozici více než 1,1 milionu lidí. Jen během letošního roku (leden – polovina listopadu) podobnou otázku položilo takřka sto tisíc osob.

Velký zájem trvá už léta, web pomáhá zaměstnancům k lepší informovanosti

Za rok 2017 si svou mzdu na Platy.cz zatím porovnalo více než 95 tisíc lidí. Stotisícovou hranici prolomil portál od svého založení každý rok, nejinak tomu bude podle všeho i letos. Zájem Čechů lze označit za velmi vysoký, například v roce 2014 si své mzdové ohodnocení porovnalo takřka 158 tisíc respondentů.

Největší zájem o porovnání je v maloobchodním sektoru, svou mzdu si za desetiletou existenci portálu platy.cz porovnalo více než 95 tisíc pracovníků v tomto odvětví. Velká poptávka pak byla i ve strojírenství (88 tisíc), oblasti informačních technologií (77 tisíc) nebo stavebnictví (64 tisíc), méně pak ve státní správě (38 tisíc) a bankovnictví (45 tisíc). Od roku 2014 došlo v žebříčku k určitému posunu, nejčastěji si platové podmínky zjišťovali pracovníci v oboru IT, který je na trhu práce nedostatečně obsazen. I díky tomu za posledních několik let v tomto segmentu výrazně vzrostly mzdy.

O své platy se zajímají i lidé, jejichž měsíční výdělek je pod republikovým průměrem. Například právě maloobchod je dle portálu Platy.cz pátou nejhůře placenou oblastí. Horší skóre mají jen penziony a ubytovny, administrativní služby nebo sociální péče. Důvodem, proč se lidé rádi informují o platech, je mlčenlivost ze strany firem. Ty vyžadují od svých zaměstnanců někdy i mlčenlivost, v pracovních inzerátech se také mnohdy neobjevuje zmínka o možném nástupním platu. Například na pracovním portálu Profesia.cz se během roku 2017 objevil plat jen u zhruba třetiny inzerátů. Řada firem uvádí jen předpokládané mzdové rozmezí. Uchazeč ale chce vědět přesnější cifru, i proto si mnoho uživatelů Platy.cz vyžádá pomoc mzdové kalkulačky. Sem stačí jen zadat několik základních údajů.Čtěte také

marketing Osm dobrých tipů, jak nenaletět internetovému obchodu

marketing Miléniálové si na nedostatek peněz nestěžují, dvě třetiny z nich mají vše, po čem touží

marketing Užitečné rady, které zajistí, že na Vánoce nepřijdete zbytečně o peníze

marketing Ženy poslouchají přání obdarovaných více než muži, ukázal nejnovější společenský průzkum

marketing Malí a střední podnikatelé by rádi investovali, problémem je přílišná administrativa a malý výběr schopných zaměstnanců

marketing Otcovská dovolená? Od příštího roku to bude zcela běžná věc

marketing Povinné pojištění u absolventů

marketing Poprvé do zaměstnání – jak na daně?