Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Konec roku se nezadržitelně blíží. Nenechte si ujít dvoutisícovou státní podporu ke stavebnímu spoření

Do konce roku zbývá posledních 21 dní pro získání státní podpory ke stavebnímu spoření ve výši 2000 korun. Je tedy nejvyšší čas zkontrolovat si stav svého stavebka a případně vložit potřebnou částku nebo si založit nové stavební spoření a získat tak podporu ještě za rok 2021. Asociace českých stavebních spořitelen přináší rady, jak vytěžit ze stavebního spoření maximum.

Stavební spoření patří dlouhodobě k nejoblíbenějším spořicím produktům v České republice. Nabízí totiž optimální mix doby spoření, výše úročení a státní podpory. „Právě dvoutisícová státní podpora je u stavebka jedno z největších lákadel. Její získání je přitom jednoduché. Stačí za rok naspořit na stavebku 20 000 korun. Ať už jednorázově, nebo postupně. Pokud si stavebko založíte ještě do konce roku a do silvestrovské půlnoci na něj vložíte zmíněnou potřebnou částku, o státní podporu za letošní rok také nepřijdete,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Pro získání maximální státní podpory (2000 korun) musíte na účet v daném roce vložit 20 tisíc korun. Je ale třeba počítat i s poplatky za vedení účtu. „Doporučuji neprovádět úplně detailní výpočty s přesností na koruny, ale raději poslat pár stovek navíc, protože se přebytek když tak započte v dalším roce,“ radí Jiří Šedivý. Pro získání příspěvku lze také vložit jednorázově celkovou částku 120 tisíc korun a dalších šest let, tedy po dobu trvání stavebního spoření, se pak není potřeba o nic starat. „Důležité ale je, abyste měli k účtu stále připojený požadavek na státní podporu. Ten s vámi vyřídí pracovník spořitelny při sjednání stavebka. Jedině tak se budou do dalších let přelévat peníze nad limit nutný pro státní podporu na jeden rok, tedy nad 120 tisíc korun,“ doplňuje Jiří Šedivý.

Kdy nejpozději poslat peníze na stavebko

Okamžitou platbou lze poslat peníze na stavební spoření do půlnoci na Silvestra. Pokud banka okamžité platby nenabízí, pošlete peníze nejpozději 28. prosince. Jelikož je posledním pracovním dnem roku pátek, můžete do některých spořitelen peníze osobně vložit dokonce ještě na Silvestra. Jejich centrály budou mít minimálně dopoledne otevřeno, stejně jako pobočky bank patřících do stejné finanční skupiny. Až do zavírací hodiny tedy můžete využít možnosti hotovostního vkladu na přepážce nebo vkladomatem. Nicméně vždy je dobré si u jednotlivých provozovatelů ověřit konkrétní lhůty.

Založení stavebního spoření do konce roku a nárok na podporu

Pokud stavebko dosud nemáte, můžete si jej ještě letos založit a získat státní příspěvek ve výši 2000 korun. Stačí do konce roku vložit na účet 20 tisíc korun plus roční poplatek (ten závisí na konkrétní spořitelně). Po splnění těchto podmínek se vám pak připíše státní podpora za letošní rok. Získáte tak jeden příspěvek od státu navíc v porovnání se situací, kdy byste smlouvu uzavřeli později, například v lednu 2022. Pro přiznání podpory za letošek je opět nutné, aby se peníze dostaly na účet nejpozději do silvestrovské půlnoci. Navíc nemusíte ani osobně chodit na pobočku a můžete si spoření zřídit online.Čtěte také

marketing Raiffeisen stavební spořitelna zjednodušuje REKOpůjčku – klienti ušetří tisíce

marketing Pět mýtů stavebka: Co mate některé Čechy již čtvrtstoletí?

marketing Udělej si sám: Polovina Čechů rekonstruuje bydlení svépomocí

marketing Termín pro zaslání financí na stavební spoření aneb státní podpora v maximální možné výši

marketing RSTS připravila stavební spoření pro každého bez poplatků

marketing Akce společnosti Wüstenrot týkající se půjček na bydlení trvá až do závěru léta

marketing Státní příspěvek je možné čerpat u většího počtu smluv, maximální limit jsou ale dva tisíce

marketing Poptávka po smlouvách pro děti jde pořád nahoru, meziročně o třetinu