Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Nejčastější důvody, kvůli nimž se Češi nezdravě zadlužují

Zadlužit se, to je pro mnoho osob typickou variantou pro financování důležitých investic v jejich životech. Ale druhou stranou mince je i zadlužování, které je přímo nezdravé – a jehož spouštěčem je nejen horší přehled o vlastní ekonomické situaci. Mnoho lidí nemá finanční plán, a pokud si jej už vytvoří, nemusí se ho vždy držet, z čehož pramení bohužel většinou jen a jen chaos.

Příjmy a výdaje v rovnováze aneb dobrý rozpočet

Mnoho Čechů nemá detailně sepsány výdajové položky a pak se jen diví, že se jim nedostává prostředků, pokud přijde ke slovu nějaká nouzová situace. Co s tím? Zadlužit se, využít spotřebitelský úvěr, který mnohdy splácejí ještě v několika dalších měsících nebo letech. Ve výjimečných případech může vést i do osidel dluhové pasti.

Zdravé hospodaření znamená, že lidé vědí, kam přesně plynou jejich peníze. Výdajové položky běžného rodinného rozpočtu se sestávají z fixních plateb – nájem, energie, vodné a stočné, drogerie a podobně. Jistě se vyplatí mít dobrý přehled a když se objeví na trhu zajímavější alternativa například v případě dodavatele energií, hned ji využít a ušetřit. Snadné je také změnit banku nebo mobilního operátora, opět není důvod zbytečně čekat a platit vysoké účty.

Spotřebitelský úvěr určený pro běžné výdaje

Často je problémem i půjčka na výdajové položky, které nejsou nutně potřeba – například jde o elektroniku nebo dovolenou či jinou formu zábavy. Pobyt u moře, jenž se pak splácí několik let, není jistě ideální položkou v rodinném rozpočtu. Základem je výchova dětí k finanční gramotnosti, peníze se neobjevují nikde samovolně, ale dají se vydělat jen prací. A pak je vhodné je utratit jen za věci, které jsou důležité, tedy zbytečně nerozhazovat, nekupit výdaje a neřešit je drahými půjčkami.Čtěte také

marketing Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

marketing Chcete vydělat na pronájmu nemovitosti? Jen sečíst 12krát nájem nestačí. Co vše v rozpočtu zohlednit?

marketing Strašák výpovědi obchází. Pozor na ukončení pracovního poměru dohodou

marketing Nebojte se investovat. I s malými částkami dosáhnete zajímavého zhodnocení

marketing Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

marketing Kupní smlouva na nemovitost: Co musí obsahovat a na co si dát největší pozor?

marketing Jak naučit děti přemýšlet o penězích? Čtyři otázky, které je třeba zodpovědět

marketing Akciová rallye láme rekordy