
Až 40 % lidí si myslí, že nízké úrokové sazby u depozit neporostou v průběhu příštích pěti let a každý čtvrtý občan České republiky se dokonce obává dalšího poklesu, vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat Erste Group v zemích střední a východní Evropy*. Přitom přiznávají, že nemají žádnou dlouhodobou investiční strategii, jak zhodnotit svoje peníze.
Pouze pětina občanů ČR systematicky zhodnocuje svoje peníze tím, že je investuje do nemovitostí, spořicích účtů a zejména podílových fondů a dluhopisů.
Češi začali v posledních čtyřech letech postupně více spořit, motivací jim byla podpora penzijního připojištění ze strany vlády, využilo ji až 55 % lidí. To se týká i životního pojištění (49 %) nebo spořicích účtů (44 %). Za poslední čtyři roky mírně klesla obliba stavebního spoření, stále ho však používá 45 % obyvatel. Češi však stále nejvíce upřednostňují penzijní připojištění, podobně jako lidé v ostatních sledovaných zemích, ale i životní a kapitálové pojištění a stavební spoření. Rakušané z velké většiny spoří na vkladních knížkách, oproti tomu Slováci ukládají peníze hlavně na spořicí účty a vládou garantované vklady. V oblibě mají rovněž životní a kapitálové pojištění.
V prostředí nízko úročených vkladů roste obliba investičních produktů, zejména podílových fondů, jakožto vhodných nástrojů pro plnění dlouhodobých investičních cílů, například spoření na penzi nebo bydlení. Nejvýkonnějším nástrojem České spořitelny se stal podílový fond ISČS Top Stocks, jenž majitelům, kteří investovali pravidelně od začátku fungování fondu, přinesl zhodnocení 14,3 % ročně.