Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Nebojte se investovat. I s malými částkami dosáhnete zajímavého zhodnocení

(-pr-) Peníze v čase ztrácí svou hodnotu, proto se nevyplatí mít je doma pod polštářem nebo uložené na běžném účtu v bance. Tedy ty, které vám přebývají. Nemusí to být nutně statisíce. Zajímavě investovat se dá i 1 000 Kč měsíčně. Stačí vybrat smysluplnou investici s přijatelným rizikem. Jaké možnosti máte? Vytvořili jsme pro vás přehled zajímavých tipů, které vám usnadní rozhodnutí, kam své peníze vložit.

Bez finančního plánu to nepůjde

Češi jsou z hlediska investic stále velmi konzervativní a často se bojí své finanční prostředky vložit do nějakých rizikovějších produktů. Raději volí tradiční bankovní nabídku, která je sice méně riziková, ale naprosto neefektivní. Mnoho lidí je taktéž přesvědčeno, že na investování nemá peníze, a tak je zbytečné se o různé možnosti zajímat. Velká většina lidí je ovšem schopna pár stovek měsíčně odkládat, často stačí jen vytvořit podrobný finanční plán a mít přehled o svých příjmech a výdajích.

Stačí si vzít papír a tužku, otevřít tabulku v excelu nebo si stáhnout nějakou chytrou aplikaci. Vytvořte kolonky pro pravidelné a nepravidelné příjmy a výdaje. Vše pak poctivě zaznamenávejte. V ideálním případě byste měli mít na konci každého měsíce nějaký přebytek, který můžete investovat a obvykle se vždy najdou nějaké neřesti a drobnosti, které vám ubírají peníze, aniž byste si to uvědomili (platby za různé internetové televize a programy, které nevyužíváte, předplatné, na které jste dávno zapomněli, návštěvy restaurací a kaváren, přebytečné nákupy, i když nepotřebujete atd.

Jakmile víte částku, kterou můžete investovat, vytvořte si plán. Ten by měl odpovídat na otázku, na co chcete a potřebujete šetřit, kolik času máte a především obnos, který na investici můžete dát. A věřte, že i s tisícovkou získáte za pár let zajímavý finanční obnos. Kam ale s ní?

Kam investovat?

O své osobní finance se musíme starat, pojďme se proto nyní společně podívat na možnosti investování, které máte. Základem jsou samozřejmě spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření a penzijní připojištění (spoření) . Ač mají své výhody, z hlediska dlouhodobých investic pro vás nejsou příliš výhodné a nepřinesou to pravé zhodnocení.

Nakonec je výhra jen to, že vám část úspor nesebere inflace. Dnes se zaměříme na produkty, které nabízí výhodnější zhodnocení.

Podílové fondy a ETF

Dveře do světa investic, alespoň tak se na ně spousta lidí dívá. Důvod je jednoduchý, zvládne to opravdu každý, riziko není tak velké a začít můžete na pár stovkách korun měsíčně. Podílové fondy fungují tak, že za peníze od investorů nakupují akcie, dluhopisy, komodity či měny a tuto činnost dělají správci fondu.

Na našem trhu je k dispozici více než 2000 podílových fondů, ovšem ne všechny vám pomohou dosáhnout zisku. Dlouhodobá výkonnost se počítá na pár procent za rok. Jsou vhodné jako dlouhodobá investice. Pokud hledáte vyšší výkonnost a nevadí vám větší riziko, volte akciové fondy. Fondy peněžního trhu a zajištěné fondy mají riziko mnohem nižší, ale jejich výnosy se pohybují v průměru kolem 2 %.

Méně známý investiční, a přitom zajímavý produkt jsou ETF neboli nízkonákladové fondy obchodované na burze. Vydávají a spravují je specializované finanční instituce. Podkladovým aktivem může být cokoliv od akcií, přes komodity až po měny. Nebývají zatížené tak vysokými poplatky jako klasické podílové fondy. Dá se říct, že patří k velmi transparentním produktům s poměrně zajímavým výnosem.

Nejoblíbenější jsou indexové fondy jako například SPDR S&P 500 Trust. Pod něj spadá 500 největších amerických akciových společností a jejich výkonnost je velmi zajímavá. Index vykazuje vysokou roční návratnost kolem 10 % ročně. Pokud budete měsíčně odkládat 1000 Kč při zhodnocení 10 %, naspoříte za 10 let celkem 206 552 Kč. Z toho jen zhodnocení dělá 86 552 Kč. Při vkladu 2000 Kč měsíčně jste se stejným zhodnocením za 10 let na částce 413 104 Kč (výnos činní 173 104 Kč).

To je samozřejmě ideální situace, kdy bude výnos konzistentní bez velkých výkyvů a nejsou v této částce započítané daně a poplatky.

Akcie

Investice do akcií se hodí pro ty, kdo už mají nějaké zkušenosti a především znalosti. Je to investování rizikové a musíte být hned na začátku smíření s tím, že o své peníze můžete přijít. Na druhou stranu mohou akcie vynášet velmi pěkné peníze. Akcionář vlastní podíl akcií nějaké společnosti, která akcie vydala a náleží mu i část dosaženého zisku. Ten se vyplácí formou dividendy, ovšem o jejím vyplácení rozhoduje valná hromada. Jen z dividend lze získat kolem 5 % ročně a dále je tu ještě hodnota akcie na trhu. Ta může stoupat nebo klesat, často až o desítky procent. Akcie se obchodují na akciových burzách. Většinou se jedná o dlouhodobou investici.

Kryptoměny a další investiční možnosti

Kryptoměny hýbou v posledních letech světem. I tady je důležitý nějaký náhled do problematiky a nevkládat vše na jednu kartu. Mohou být totiž extrémně výnosné, ale také propadnout ze dne na den o více než 50 %.

Například nejoblíbenější kryptoměna Bitcoin byla 15.4. na hodnotě 63 917 dolarů, o pár dnů později 18.4. se propadla na 56 324 dolarů. Ještě zajímavější jsou skoky v roce 2020, kdy v březnu spadly během jediného dne hodnoty Bitcoinu o 50 %, pak opět rostl a na konci roku se jeho hodnota vyšplhala na 30 000 dolarů.

Investovat ale nemusíte jen na burzách a kapitálových trzích. Nabízí se P2P půjčky a různé startupy (začínající projekty) . Zmiňované P2P půjčky fungují na principu půjčování peněz od lidí lidem přes zprostředkovatele (například Zonky), tedy nejde o žádnou banku nebo nebankovní společnost.
Zhodnocení se zde pohybuje od 5 do 20 % (zmiňované Zonky 5 až 7 % ročně), což překoná nejeden investiční fond. Peníze vyděláváte prakticky od první splátky dlužníka.

I malé částky mohou slušně vydělat

Na první pohled se 1 000 Kč nebo 2 000 Kč může zdát jako velmi malá částka. Zkuste si ale představit, že ukládáte tisícovku každý měsíc, jen to dělá 12 000 Kč ročně a při vhodném výběru investice (např. ETF fondy nebo Bitcoin) si za pár let můžete přijít na pěkné peníze. Na další investiční příležitosti se můžete podívat zde.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

marketing Broker Consulting Index podílových fondů: Žádná novinka, nejlepší byly v minulém roce akciové fondy

marketing Broker Consulting Index podílových fondů: Nejvýkonnější během října akciové fondy

marketing Crowdfundingová platforma finGOOD přináší investice s nulovými poplatky

marketing Třicátá Škola investování od Fio banky čeká na své studenty

marketing Generali Realitní fond byl za minulý rok zhodnocen více než pěti procenty

marketing NEO účet v podání Expobank CZ přichází s crowfundingem