Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Studenti a daňové slevy během prázdnin

Uplatnit daňové zvýhodnění na děti? Dnes naprosto běžná věc, a to i u rodičů studentů starších osmnácti let. Při výpočtu čisté mzdy jde o poměrně slibnou částku, přesahující tisícikorunu měsíčně. Pokud je daňová úleva vyšší než vypočtená daň, poplatník získá takzvaný daňový bonus. A jak je to během letních měsíců? Díky čemu bude výplata za červenec poněkud vyšší?

Zákonné podmínky jsou stanoveny jasně, studující mladší 26 let

Aby byla naplněna litera zákona, čerpat daňové zvýhodnění může jeden z rodičů pouze tehdy, je-li uplatňováno na studenta mladšího 26 let. Pokud středoškolské studium pokračuje bez přerušení, počítají se do něj i prázdninové měsíce. Rodiče tedy o daňovou úlevu nepřijdou a studenti si mohou přivydělat na brigádě.

Daňové zvýhodnění platí na dítě nejdéle do doby šestadvaceti let jeho věku. Není ale možné jej uplatnit na dítě pobírající invalidní důchod třetího stupně. Po neúspěšné maturitě, která se bude opakovat zpravidla v září, rodiče mohou rovněž uplatnit daňovou slevu – a student smí chodit během léta na brigádu (DPP, do deseti tisíc korun měsíčně včetně).

Dvě a více dětí

Zajímavější daňové slevy se dočkali rodiče dvou a více dětí od druhé poloviny letošního roku. Daňová sleva na první dítě je 1 117 Kč, na druhé již 1 617 Kč, na třetí a další dítě dělá úleva na dani 2 017 korun. Při totožném hrubém příjmu si rodina se dvěma dětmi každý měsíc přijde navíc na 200 korun, rodinu se třemi dětmi pak potěší hned pětistovka. Není nutná ani žádná složitá administrativa, mzdová účetní se postará o vše důležité. V příštím roce se navíc daňová sleva na první dítě ještě navýší, a to o 150 Kč.

Pokud si rodiče během léta ještě někde přivydělávají, daňovou slevu mohou uplatnit pouze u jediného zaměstnavatele. U něj se pak podepíše takzvané prohlášení k dani, mzdová účetní bude žádat o kopii rodného listu dítěte a potvrzení, že manžel nebo manželka neuplatňuje u svého zaměstnavatele slevu na dani také.Čtěte také

marketing Členové APEK připravili varování kvůli podvodné SMS

marketing Nepodali jste daňové přiznání včas? Nebo máte na svém kontě nedoplacenou daň? Podívejte se na možné sankce

marketing ČSOB Penzijní společnost spravuje více než padesát miliard korun, se spořením se hlásí i mladší ročníky

marketing ČSOB připravila pro své klienty nový komunikační kanál skrze aplikaci WhatsApp

marketing Klienti Allianz si pojistky i penzijní spoření mohou spravovat nově i přes mobilní aplikaci

marketing mBank dává zelenou konsolidaci a refinancování půjček

marketing ČSOB připravila novou komunikační kampaň, ve které se představí manželský pár Jindra a Jindra

marketing Úřad práce ČR počítá i v letošním roce s příspěvky pro zaměstnavatele