Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

V únoru 2018 vstupuje v platnost takzvaná otcovská dovolená

Díky novelizaci zákona o nemocenském pojištění vzniká nová (tzv. otcovská) dávka, litera zákona nabyde právní moci s prvním únorem příštího roku. Otcové proto budou moci využít po narození dítěte týden dovolené navíc. Žádost o tuto dávku lze podávat až od prvního dne platnosti zákona.

Počítá se ale s tím, že lze žádat až do šesti týdnů od porodu. To znamená, že zpětně mohou žádat otcové dětí narozených od 21. prosince 2017.

Rovných sedmdesát procent vyměřovacího základu z výdělku

Otcovská dovolená bude novou dávkou, která se vyplácí z nemocenského pojištění. Novopečeným tatínkům přibude na konto 70 procent vyměřovacího základu z výdělku. Nástup na tuto variantu rodičovské dovolené bude možná až do šesti týdnů od porodu, týden se musí vyčerpat vcelku bez přerušení. V ČR ročně přijde na svět zhruba sto tisíc dětí.

A kdo má na dovolenou nárok? Může to být muž i žena, kteří převezmou dítě do vlastní péče díky verdiktu příslušných orgánů. Dítě pak nesmí být starší sedmi let věku. Otcem dítěte je pak z právního hlediska ten, kdo je v matrice uveden jakožto otec. Dovolenou lze využít pouze jednou, a to i v případech, kdy se například narodí dvojčata. Platí však i v případech, kdy bude matka, dítě nebo oba dočasně umístěni ze zdravotních důvodů v nemocnici i poté, kdy by měli být standardně propuštěni domů.Čtěte také

marketing Emailová komunikace a její správné zásady

marketing FIO banka urychluje vnitrostátní platby, ty dorazí ještě tentýž den

marketing Chřipka může přinést výpadek příjmu, zaměstnavatelé se snaží ušlou mzdu nahrazovat

marketing Jak nakupovat v zahraničních internetových obchodech? Poradí Creditas

marketing Jaká je situace kolem výdělku při registraci na úřadu práce?

marketing AXA DRIVE kompletně prověří každého řidiče

marketing Aplikace Click Park přináší nový vítr do problémů s parkováním

marketing Češi nemají na nenadálé výdaje a příliš nerozumí světu financí