Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Závěr roku aneb průměrná sazba hypotečních úvěrů na 2,51 % p. a.

Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů prosincové úrokové sazby poklesly, a to nejen u tří, ale i pěti, sedmi i desetiletých fixací. Průměrná sazba úvěrů určených na bydlení se v tomto měsíci snížila na hranici 2,51 % p. a., rozdíl v porovnání s listopadem činí -0,05 %.

V lednu a únoru 2019 sazby překonaly tříprocentní hranici, od této doby se však výrazně sazby propadly, konkrétně o více než půl procenta.

Přísnější pravidla pro sjednávání hypoték přicházejí…

Zejména mladí lidé do třiceti let věku nemohou zaplatit až pětinu kupní ceny nemovitosti z vlastních zdrojů, nemají k dispozici finanční rezervy v řádu statisíců korun. Zájem o vlastní bydlení je však stále poměrně vysoký, růstu cen nemovitostí však přeje nejen ekonomická situace a relativně velmi nízká nezaměstnanost. Jak tvrdí i řada expertů, pokud nedojde k hospodářské krizi a silnému ochlazení ekonomiky, dramatický pokles cen bytů a domů se zřejmě očekávat nedá a trend zdražování nemovitostí podle všeho ještě určitou dobu potrvá – pravděpodobně půjde o celé roky.

Úrokové sazby klesaly po celý rok 2019, většina klientů si s oblibou fixuje splátky na sedm i deset let, ustupuje se od dříve populární pětileté fixace. Desetiletou fixaci měla v minulém roce prakticky celá třetina sjednaných úvěrů na bydlení. Vlivem vývoje na trhu se zvyšuje i nájemné, otázkou pak ještě je politika ČNB, která může – a současně nemusí – zvyšovat úrokové sazby.Čtěte také

marketing Ve svém nebo pronájem? Hypotéka je v průměru více než tisíc korun úspory

marketing Na co se zaměřit při porovnávání úrokových sazeb hypoték?

marketing Fincentrum Hypoindex říjen 2019: Úroky klesají, popularita hypoték naopak narůstá

marketing Ministerstvo potvrdilo propad zájmu o hypotéky. Banky se snaží klienty nalákat hlavně na nízký úrok

marketing V srpnu byla průměrná sazba hypotéčního úvěru 2,81 %, p. a.

marketing Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou letos dolů, během podzimu ale nelze další zlevnění očekávat

marketing Fio banka přináší levnější hypoteční úvěry

marketing Wüstenrot opět zlevňuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů