Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Češi nedělají rozdíl mezi spořením a investováním, jak ukázal nejnovější průzkum

Do světa investic se zapojuje 37 % Čechů ve věku 25 až 55 roků. Typicky si oblíbili podílové fondy, akcie nebo také nemovitosti. Měsíčně investují v průměru tři tisícikoruny. Nejčastěji se k investicím uchylují muži s VŠ vzděláním a příjmem mezi 30 a 40 tisíci korunami.

Výnos pak nejčastěji směřuje na pokrytí životních nákladů po odchodu do důchodu, na koupi bydlení nebo cestování. Ukázal to průzkum agentury Ipsos, který si objednala Raiffeisenbank.

Pravidelné investice hrají v českých domácnostech prim

Nejčastější jsou investice do podílových fondů (38 % lidí) nebo nemovitostí (29 %). Češi investují pravidelně (67 % dotázaných), a to nejčastěji měsíčně (82 % respondentů, kteří pravidelně investují), průměrně jde zhruba o tři tisíce korun. 22 procent lidí investuje do akcií, méně pak do drahých kovů (14 %) nebo dluhopisů (11 %). Necelá desetina lidí je pak zaujata kryptoměnami.

Takřšpu polovina dotázaných by pak výnos ze svého investování využilo pro důchod, na bydlení a cestování by pak myslelo 38, resp. 35 %. Čtvrtina respondentů myslí na své potomky, resp. vnoučata a jejich osobní finanční rezervu, pětina by si zase pořídila auto. Výnosy z investic by využili hlavně lidé mezi 45 a 55 lety věku, osoby s VŠ vzděláním chtějí takto investovat do bydlení. Dvě pětiny těch, kteří si spoří, také investuje – mnoho lidí ale mezi podobným jednáním nespatřuje žádný rozdíl. Průzkum proběhl během měsíce května, zúčastnilo se ho více než 800 lidí ve věku 25 až 55 roků s měsíčním příjmem nad 15 tisíc korun.Čtěte také

marketing ČSOB přinese atraktivnější úroky na spořicích účtech

marketing Spořicí účet Creditas bude mít nově úročení dvě procenta ročně

marketing Každý pátý Čech nemá ušetřené peníze na nečekané vydání

marketing Wüstenrot prodloužil platnost výhodné nabídky týkající se spořicích účtů

marketing Každý měsíc možnost vložit nových až 300 000 Kč na 2 % p. a. na 6 měsíců

marketing Klienti RSTS mohou mít ke stavebnímu spoření až čtyři tisíce jako bonus

marketing Creditas opět zvýhodňuje své spořicí účty, úrok dosáhne až na 1,1 % ročně

marketing Wüstenrot zvýhodňuje od 20. srpna své termínované vklady