Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

ČSOB zpravodaj Ekonomika a trhy: novinky v březnovém čísle

Pohled na portfolia se oproti předchozímu měsíci pozměnil. Udržujeme nadváženou akciovou složku v našich portfoliích. Nově zařazujeme téma energetiky. Nenechte si ujít nový komentář portfolio manažera Martina Horáka, který popisuje reakce na aktuální dění na trzích.

Akciová korekce vybízí k nákupům
Akciové trhy za sebou mají jeden z nejhorších začátků nového roku ve své historii. K neklidu na trzích vedly obavy z ekonomického zpomalení Číny a pád cen ropy. Korekcí prošly na začátku roku téměř všechny významné světové akciové trhy, většina dokonce naplnila definici medvědího trhu (pokles z předešlého vrcholu o 20 %). Propady cen akcií považujeme za přehnané. I přes určitá rizika existuje na trhu stále dostatek (zejména makroekonomických) důvodů, které v nás vzbuzují optimismus, navíc je na trhu jen málo alternativ. Výhled růstu světové ekonomiky zůstává příznivý, vyspělé ekonomiky pokračují v pomalejším, ale stále pozitivním růstu. Centrální banky a vlády dělají maximum pro podporu ekonomik a směr americké měnové politiky se po prosincovém zasedání Fedu a prvním zvýšení sazeb po 9 letech téměř nulových úroků vyjasnil.

Pokles akciových kurzů vedl ke snížení jejich ocenění (valuace), které tak lze nyní hodnotit opět jako atraktivnější. Například ve fondu ČSOB Vyvážený jsme se v lednu rozhodli navýšit podíl akcií v portfoliu o 3 %, a to na úkor dluhopisů. Toto nadvážení udržujeme i nadále.

Ruce pryč od dluhopisů
V případě dluhopisů zůstáváme velmi opatrní. Akcie jsou obecně vnímány jako rizikovější investice, ale jak bezrizikové budou dluhopisy, až začne růst inflace a spolu s ní úroky? Zajímavou alternativu k dluhopisům nabízejí investice do nemovitostí (fondy, které se přímo účastní projektů zaměřených na výstavbu nemovitostí).

Akcie v eurozóně
Akcie v eurozóně vnímáme po letošní korekci pozitivně. Ve všech zemích EMU lze pozorovat výrazné posílení důvěry spotřebitelů a opětovný růst maloobchodních prodejů. Předstihové indikátory zůstávají na velmi dobrých úrovních. Masivní kvantitativní uvolňování (prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a jiných typů cenných papírů – tzv.
QE) ze strany ECB v kombinaci se slabším eurem, nízkými cenami energií a snížením míry úspor je pro ekonomiky eurozóny stimulem. Rozbíhá se také úvěrová aktivita, která by měla dále podpořit ekonomické oživení regionu.

Japonské akcie
Relativně slabší japonský jen podporuje ziskovost velkých japonských firem zaměřených na export. Centrální banka (v rámci svého programu kvantitativního uvolňování) a penzijní fondy masivně nakupují domácí akcie. Tato strukturální poptávka podporuje růst akciového trhu. Pro investici do japonských akcií hovoří rovněž relativně nízké ocenění a pozitivní vyhlídky korporátních zisků.

Akcie z cyklického spotřebního sektoru
Jak v USA, tak v Evropě a Japonsku táhne ekonomický růst spotřeba. Díky levné ropě a s ní spojeným úsporám domácností výrazně roste jejich kupní síla a bohatství. Cyklický spotřební sektor zahrnuje výrobky a služby, jejichž nákup lze v dobách recese snadno odložit. Ze současné fáze hospodářského cyklu tak profituje nejvíce.
Dobré vyhlídky mají zejména některé subsektory (automobilky nebo média).

Akcie firem ze sektoru energetiky
Sektor by měla podpořit obnova rovnováhy na komoditních trzích. Celosvětová poptávka po ropě i navzdory obavám ze zpomalení čínské ekonomiky roste, zároveň lze vlivem nízkých cen postupně očekávat snížení produkce (zejména z nalezišť s vyššími náklady, jako jsou například americké břidlice). Společnosti mají silné fundamenty a dostatek
rezerv, což jim umožňuje ustát složitější tržní prostředí a pokračovat v atraktivní dividendové politice.

Akcie firem z IT sektoru
IT je cyklický sektor zaměřený na růst a inovace. Využívá ekonomického oživení (zejména v USA) a vyšší kupní síly spotřebitelů. Sektor je oceněn níže, než je obvyklé. Naším favoritem je subsektor výrobců softwaru.

Americký dolar
Atraktivitu amerického dolaru podporuje protichůdný směr měnové politiky eurozóny a USA. Evropská centrální banka svou stimulační politikou oslabuje euro, zatímco dolar od ukončení kvantitativního uvolňování v USA posiluje a Fed také poprvé od finanční krize přistoupil ke zvýšení sazeb. Finanční trhy mají konzervativní očekávání a nepředpokládají v tomto roce již ani jedno zvýšení úrokových sazeb Fedu, my bychom nebyli překvapeni se dvěma zvýšeními, což je také jeden z důvodů, proč věříme v další potenciál růstu amerického dolaru. Dolar navíc obecně poskytuje dobré krytí proti závanům eurokrize.

Akcie s vysokými dividendami a zpětnými odkupy
Akcie firem s atraktivní dividendou poskytují stabilnější výnos oproti ostatním a jsou také méně citlivé na vývoj na trhu. Zavedené firmy s kvalitním managementem a přebytkem hotovosti mohou volné peníze využít jen omezeně: investovat do dlouhodobých aktiv, realizovat akvizice nebo využít zpětného odkupu vlastních akcií. Mohou také
snižovat míru zadlužení nebo hotovost vyplácet jako dividendu akcionářům. Ve všech případech jde o pozitivní signály pro akcionáře.

Dluhopisy s vysokými výnosy
Hledání výnosů nás přivádí do zemí a k měnám, které přinášejí o něco vyšší úroky. Čím vyšší jsou pravidelné kupónové platby, tím méně je dluhopis citlivý na růst úrokových sazeb. Zaměřujeme se na kvalitní emitenty z vyspělých a rozvíjejících se zemí. Investujeme také v měnách, které považujeme za podhodnocené s cílem dosažení dalších zisků na kurzových pohybech.

Nemovitosti
Nemovitosti zlepšují diverzifikaci rizik v portfoliu a často nabízejí vysoký a bezpečný výnos. Sektor je oblíbený zejména u investorů do dluhopisů, kterým se tak při hledání výnosů otevírají nové možnosti. Zahrnutím nemovitostí do portfolia rostou očekávané výnosy, zatímco riziko zůstává relativně omezené. Cenné papíry navázané na nemovitosti (např. REIT, fondy, které se přímo účastní developerských projektů) představují likvidní alternativu pro přímou investici do nemovitostí, která je kvůli své finanční náročnosti pro mnohé investory nedostupná. Jedná se navíc o vhodnou investici v době nízkých úroků.

Japonská ekonomika
Japonské akcie byly v uplynulých letech silně poháněny chováním japonské centrální banky, což zapadá do programu premiéra Abeho, takzvané abenomiky1. Během roku 2015 Bank of Japan pokračovala ve své uvolněné politice zaměřené na podporu trhu a s cílem zvýšení inflace, na čemž by se ani v následujících letech nemělo nic měnit. 29. ledna snížila jednu ze svých depozitních sazeb do záporu, což by mělo vést k dalšímu oslabování japonského jenu. V únoru však jen překvapivě posílil. Japonská ekonomika dlouhodobě roste mírným tempem, ve čtvrtém čtvrtletí sice opět vykázala pokles, indikátory důvěry se ale na začátku roku 2016 zlepšily. Levná ropa je pro japonskou ekonomiku pozitivní zprávou, i když drží na nízké úrovni inflaci. Růst mezd je zatím příliš mírný na to, aby vyvolal inflační tlaky. Domácí podniky zaměřené na vývoz jsou díky jenu, který i přes krátkodobé posílení zůstává v historickém srovnání velmi levný, konkurenceschopnější a získávají větší obchodní podíl na zahraničních trzích. To se odráží ve výrazném růstu zisků, zejména u větších, mezinárodně zaměřených společností. Japonsko je jednou z mála asijských zemí, kde se růst vývozu nezastavil, i když i na něj má vliv zpomalení růstu rozvíjejících se
trhů (zejména geograficky blízké Číny).

Pro japonský akciový trh byl loňský rok příznivý, ceny akcií v eurech vzrostly o 20 %. Na začátku nového roku trh ale zasáhly výprodeje a většinu zisků odmazaly. Japonské akcie byly v minulosti velmi drahé a podniky měly tendenci zadržovat zisky a investovat do málo rentabilních projektů. To se v uplynulých letech změnilo. Firmy se více zaměřují na tvorbu hodnoty pro akcionáře: zvyšují dividendy a odkupy vlastních akcií. Tokijský trh není s poměrem ceny k očekávaným ziskům na akcii ve výši přibližně 16,2 v historickém srovnání drahý. Na japonském trhu navíc existuje strukturální domácí poptávka, protože velké penzijní fondy zvyšují akciový podíl ve svých portfoliích a Bank of Japan skupuje kromě dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování také akcie. Snaha o pokračování projektu abenomiky v nás vyvolávají pozitivní náladu.



Čtěte také

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing CREDITAS od dubna nabízí půlroční termínovaný vklad se sazbou 3,6 % p. a.

marketing Klienti ČSOB od nynějška smí prohlížet ve Smartbankingu i účet v jiné české bance

marketing Fio banka se chystá na poplatky – někdy je přímo ruší, jindy zlevňuje

marketing Raiffeisenbank nabízí účet s úrokem 3%

marketing Revolut obdržel evropskou bankovní licenci, má ambice stát se výhradní aplikací v ohledu spravování osobních financí

marketing Slavia pojišťovna uzavřela klíčové partnerství

marketing Richee přináší od prosince nejzajímavější sazbu mezi běžnými účty