Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Nová verze důchodové kalkulačky vám umožní i další srovnání

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí lidem novou úpravu důchodové kalkulačky. Dosud si lidé mohli spočítat pouze svůj budoucí důchod za předpokladu, že se nijak nezmění zákony a důchody jim bude stát i za 30 nebo 40 let počítat a také platit stále stejně jako dnes.

Nová verze kalkulačky přihlíží i k výstupům nezávislé studie Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání – Národohospodářského ústavu (CERGE-EI). „Je osobní zodpovědností každého, aby myslel na své stáří a zajistil se. Stát k tomu nabízí výhodné podmínky“, říká ministryně Ludmila Müllerová.

Zájemci si mohou v základní verzi pro srovnání spočítat nejen svůj budoucí důchod od státu, ale i variantu pro případ, že se rozhodnou vstoupit do II. pilíře penzijní reformy. Tedy, že si chtějí ukládat 2 procenta ze svých příjmů na své soukromé účty, na které jim stát začne posílat další 3 procenta z příjmů, které dnes posílají v odvodech státu. Třetí a novou možností je srovnat si svůj budoucí důchod od státu a důchod z II. pilíře navíc s přihlédnutím k výstupům studie Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání – Národohospodářského ústavu (CERGE-EI) ekonoma Jana Švejnara, podle které je nutné počítat s tím, že státní důchody mohou být za 40 let až o 50 procent nižší než dnes kvůli rostoucímu počtu důchodců a omezeným finančním možnostem státu. Starobních důchodců je dnes o půl milionů více než před deseti lety a díky lepší zdravotní péči se dožívají lidé vyššího věku. Navíc se už letos meziročně zvýšil schodek důchodového účtu o 10 miliard korun na celkem 50 miliard korun.

Důchodovou kalkulačku v nové podobě najdete na webu ministerstva: http://duchodovakalkulacka.mpsv.cz/.Čtěte také

marketing VÚB, jedna z největších bank na Slovensku, přichází do Česka se spořením bez limitů. Nabídne aktuálně jeden z nejvyšších úroků na trhu 6,15 % p.a. a úročení vkladů na denní bázi

marketing Hello bank! má nejlepší spořicí účet roku 2O2O

marketing ČSOB a Poštovní spořitelna zvýhodňují termínované vklady, úroky činí až 1,4 %

marketing Chytřejší spoření od ING je zpět, vrací se i dvouprocentní roční sazba

marketing ČSOB přinese atraktivnější úroky na spořicích účtech

marketing Spořicí účet Creditas bude mít nově úročení dvě procenta ročně

marketing Každý pátý Čech nemá ušetřené peníze na nečekané vydání

marketing Wüstenrot prodloužil platnost výhodné nabídky týkající se spořicích účtů