Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Zajímavé tipy pro opatrného investora? Bez rizika to půjde se stavebním spořením nebo termínovaným vkladem

Spoustu Čechů v produktivním věku se zamýšlí nad tím, kam vložit volné finanční prostředky, aby kvůli vyšší inflaci neztratily svou hodnotu. Možností investic na našem trhu je přitom poměrně hodně, ne všichni ale chtějí zakusit vyšší riziko. Konzervativní investoři si mohou vybrat ze dvou základních možností, jedná se o stavební spoření nebo termínované vklady.

Inflace je relativně vysoká, spořicí účty se již nevyplácí

Spořicí účty nezastaví inflaci, ta u nás v minulém roce dosáhla meziročně 2,5 %. Roční úrok na spořicím účtu je obvykle půlprocentní, při splnění dalších podmínek je možný nárůst až na jedno procento ročně. Uložené prostředky však přesto ztrácí na hodnotě a pro alespoň nějaké zhodnocení je zapotřebí jít jinou cestou.

Jednou z variant jsou třeba termínované vklady, pětiletý vklad znamená úrok zhruba dvě procenta ročně. Je však nutné nevybírat vklad předčasně, protože by zpravidla následovaly vysoké sankce. Do budoucna se však počítá s krátkou výpovědní lhůtou (například třicetidenní). Termínovaný vklad je pojištěn ze zákona až do vkladu s výší sto tisíc eur (resp. ekvivalentu v korunách). Úroky pak podléhají patnáctiprocentní srážkové dani, banky nebo kampeličky připíší k účtu jen čisté zisky.

Variantou číslo dvě je pak stavební spoření, kde je opět zákonné pojištění vkladu až do výše 100 tisíc eur. Jde o bezpečnou možnost, jak zhodnotit vložené prostředky – maximální státní podpora je deset procent vkladu, nejvýše však dva tisíce korun ročně. Je proto třeba ročně investovat přinejmenším dvacet tisíc korun. Úroková sazba u stavební spořitelny je nejčastěji v rozmezí 0,5 až 1 %. Díky státní podpoře se ale po odečtení vstupního poplatku (1 % z cílové sumy) nebo poplatku spojeného s vedením účtu může klient spořitelny dostat zhruba na tříprocentní roční zhodnocení.Čtěte také

marketing NEO účet v podání Expobank CZ přichází s crowfundingem

marketing Fio přichází s nabídkou nových podílových fondů

marketing Investice do diamantů má novou vychytávku – diamantovou destičku

marketing NN přináší novou možnost investování, Start invest půjde ruku v ruce s životními potřebami klienta

marketing Dvanáctiprocentní meziroční zhodnocení, to je výsledek investování do zajištěných firemních úvěrů

marketing Společnost Conseq odstartovala zvířecí kampaň

marketing Fio banka již brzy spustí letošní Školu investování

marketing První česká burza nemovitostí spuštěna, jejím autorem je společnost Rentiero