Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Životní pojištění a riziko trvalé invalidity by mělo jít ideálně ruku v ruce

V roce 2016 bylo v rámci ČR hlášeno takřka 426 tisíc invalidních důchodců. Více než dvě pětiny z nich byly starší pětapadesáti let, invalidita jako taková ale postihuje i mladší ročníky. Každý čtvrtý invalidní důchodce je totiž mladší 44 roků.

Na vině může být úraz, ale také vážná choroba – invalidním se může stát teoreticky kdokoliv. Vzhledem k tomu, jak je invalidní důchod od státu nízký, je jistě vhodné myslet na eventuální pokrytí příjmového výpadku, aby nedošlo ke snížení kvality života. Hrozí samozřejmě i dlouhodobá ekonomická nestabilita, jíž je určitě lepší předejít.

Státní důchod pro invalidy je skutečně velmi nízkou položkou

ČSSZ vypočítává důchod individuálně, záleží i na stupni invalidity, který se odvozuje od procentuálního snížení pracovní schopnosti. Ty jsou vlastně tři, nejvyšší průměrný důchod pro invalidu v roce 2015 přinášel jen jedenáct tisíc korun, což je samozřejmě na základní životní potřeby poměrně málo. S příjmovým deficitem může pomoci dobře nastavené komerční pojištění.

Správně nastavené komerční pojištění by mělo počítat s druhým a třetím stupněm invalidity, jež prakticky vyloučí možnost, že by člověk mohl chodit do klasického zaměstnání. Pracovní schopnosti je totiž snížena o více než polovinu, invalidita třetího stupně pak znamená snížení o více než 70 %. Minimální finanční rezervy nebo dlouhodobá půjčka na bydlení pak znamenají problém, rodiny s malými dětmi nesmí zapomínat ani na první stupeň invalidity, pracovní schopnost je tehdy snížena o více než 35 % a méně než 50 %. Pojišťovna může chtít ještě odborný posudek, někdy razítko z ČSSZ prostě nestačí.

Je také nutné adekvátně navolit pojistnou částku. Člověk, který je mladší čtyřiceti let, by měl zvážit pojistné minimálně v milionové výši. Záleží samozřejmě na věku, finančních rezervách nebo životním standardu, ale se statisícovou částkou obvykle není možné dlouhodobě vyjít. V mnoha případech je invalidita způsobena nemocí a nikoliv úrazem, je proto třeba trvat při sjednávání pojištění na obou variantách. Informovat se na všechny eventuality předem se jistě vyplatí!Čtěte také

marketing ČPP připravila podzimní kampaň, v níž nabízí nadstandard v ohledu asistenčních služeb

marketing Klienti ERV Evropské nahlašují devět z deseti škod přes internet

marketing Pojišťovna České spořitelny nabízí možnost sjednání životního pojištění i přes internet

marketing Pojištění na cesty do zahraničí využívá devět z deseti Čechů, důležitá je srozumitelnost nabídky

marketing Zájem o cestování roste, každý čtvrtý cestovatel si sjednává celoroční pojištění

marketing Pozor na euforii z dovolené, za volantem by mohla přijít draho

marketing Pozor na výluky z pojištění u sportů, pojišťovna neřeší automaticky vše

marketing Cestujícím, kteří ztratili zavazadlo, náleží vysoké odškodné