Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Životní pojištění a riziko trvalé invalidity by mělo jít ideálně ruku v ruce

V roce 2016 bylo v rámci ČR hlášeno takřka 426 tisíc invalidních důchodců. Více než dvě pětiny z nich byly starší pětapadesáti let, invalidita jako taková ale postihuje i mladší ročníky. Každý čtvrtý invalidní důchodce je totiž mladší 44 roků.

Na vině může být úraz, ale také vážná choroba – invalidním se může stát teoreticky kdokoliv. Vzhledem k tomu, jak je invalidní důchod od státu nízký, je jistě vhodné myslet na eventuální pokrytí příjmového výpadku, aby nedošlo ke snížení kvality života. Hrozí samozřejmě i dlouhodobá ekonomická nestabilita, jíž je určitě lepší předejít.

Státní důchod pro invalidy je skutečně velmi nízkou položkou

ČSSZ vypočítává důchod individuálně, záleží i na stupni invalidity, který se odvozuje od procentuálního snížení pracovní schopnosti. Ty jsou vlastně tři, nejvyšší průměrný důchod pro invalidu v roce 2015 přinášel jen jedenáct tisíc korun, což je samozřejmě na základní životní potřeby poměrně málo. S příjmovým deficitem může pomoci dobře nastavené komerční pojištění.

Správně nastavené komerční pojištění by mělo počítat s druhým a třetím stupněm invalidity, jež prakticky vyloučí možnost, že by člověk mohl chodit do klasického zaměstnání. Pracovní schopnosti je totiž snížena o více než polovinu, invalidita třetího stupně pak znamená snížení o více než 70 %. Minimální finanční rezervy nebo dlouhodobá půjčka na bydlení pak znamenají problém, rodiny s malými dětmi nesmí zapomínat ani na první stupeň invalidity, pracovní schopnost je tehdy snížena o více než 35 % a méně než 50 %. Pojišťovna může chtít ještě odborný posudek, někdy razítko z ČSSZ prostě nestačí.

Je také nutné adekvátně navolit pojistnou částku. Člověk, který je mladší čtyřiceti let, by měl zvážit pojistné minimálně v milionové výši. Záleží samozřejmě na věku, finančních rezervách nebo životním standardu, ale se statisícovou částkou obvykle není možné dlouhodobě vyjít. V mnoha případech je invalidita způsobena nemocí a nikoliv úrazem, je proto třeba trvat při sjednávání pojištění na obou variantách. Informovat se na všechny eventuality předem se jistě vyplatí!Čtěte také

marketing Pojišťovna VZP přináší klientům vylepšené pojištění Fénix

marketing Invalidita třetího stupně a dvojnásobné plnění, to je novinka pojištění FLEXI RISK

marketing Ke slovu se hlásí CUBIQ. Pojištění věcí, na nichž vám záleží, a to kompletně přes internet

marketing Zimní sezona začíná, Slavia pojišťovna připravila balíček Zima

marketing Direct pojišťovna přináší novinku, pojištění hodnoty ojetého vozu

marketing ČPP připravila podzimní kampaň, v níž nabízí nadstandard v ohledu asistenčních služeb

marketing Klienti ERV Evropské nahlašují devět z deseti škod přes internet

marketing Pojišťovna České spořitelny nabízí možnost sjednání životního pojištění i přes internet