Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Znalost existence zákonného pojištění vkladů není stále dostatečná.

Stále více než čtvrtina dospělé populace v Česku neví, že existuje institut pojištění vkladů, který zaručuje, že klienti finanční instituce v případě jejího krachu o uložené finanční prostředky nepřijdou. A to až do zákonem stanovené výše 100 000 eur, tedy přibližně 2,5 milionu korun. Fond pojištění vkladů proto zahajuje několikaměsíční osvětovou kampaň, jejímž cílem je povědomí o pojištění vkladů zvýšit.

Už 27 miliard korun za dobu své existence, tedy od roku 1994, klientům zkrachovalých finančních institucí vyplatil Fond pojištění vkladů. Naposledy Fond pomáhal klientům zkrachovalé družstevní záložny UNIBON, jimž letos vyplatil téměř dvě miliardy korun.
I přes tato vysoká čísla ale značná část veřejnosti v otázkách zabezpečení svých často životních úspor tápe. „V průzkumu, který sledoval znalost existence pojištění vkladů například v případě běžného účtu, se opakovaně ukazuje, že zhruba čtvrtina respondentů ve věku 35 až 65 let neví, že pojištění vkladů se na tento finanční produkt vztahuje. Přitom právě na běžných účtech má naprostá většina obyvatel uloženu velkou část svých úspor,“ říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Mezi základní finanční znalosti každého klienta finančních institucí by mělo patřit povědomí o tom, že maximální částka, kterou zákonné pojištění vkladů kryje, dosahuje výše 100 000 EUR, tedy přibližně 2,5 milionu korun na jednoho klienta v jedné bance, stavební spořitelně či družstevní záložně. Dále pak fakt, že v případě krachu finanční instituce Fond začne vyplácet klientům náhrady za vklady ve zkrachovalé bance do 20 pracovních dnů ode dne, kdy Česká národní banka vyhlásí, že konkrétní banka či záložna není schopna dostát svým závazkům, jednoduše řečeno, že zkrachovala. Pojištěny jsou např. běžné, spořicí a termínované účty, stavební spoření, vkladové účty, vkladní knížky a nově platební účet sKarty. Naopak pojištěno není penzijní připojištění, životní pojištění, akcie, dluhopisy a podílové listy.

„V dnešní době, kdy se objevují různé úvahy o změnách v oblasti pojištění vkladů, objevují se nové nabídky a nové finanční produkty, je důležité, aby občané věděli, že existuje Fond pojištění vkladů a jejich finanční prostředky v bankách jsou ze zákona chráněny. Znalost základních práv vkladatele je potřebná i proto, aby se vkladatelé chovali finančně odpovědně a nepodléhali jen lákadlu „nejlepší“ nabídky,“ dodává Renáta Kadlecová.

Právě o těchto základních informacích Fond pojištění vkladů veřejnost aktuálně informuje prostřednictvím celoplošných rozhlasových stanic Rádia Impuls a Frekvence 1. Cílová skupina bude v dalším období oslovena pomocí direct mailů a Fond připravuje i spolupráci s municipalitami prostřednictvím vzdělávacích článků v radničních zpravodajích, které mohou oslovit i seniory, kteří se jinak k informacím dostávají poměrně obtížně. Užitečné mohou být pro vkladatele také internetové stránky Fondu – www.fpv.cz, kde najdou třeba i “Průvodce pojištění vkladů“, který je přehledným shrnutím základních informací a vkladatelé zde najdou i informace, které instituce patří pod ochranu českého Fondu pojištění vkladů (http://www.fpv.cz/data/files/11-03-23-pruvodce-fpv.pdf).

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994 na základě zákona o bankách. Pojištěny jsou veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištěny jsou tak zejména kreditní zůstatky na běžných, termínovaných či vkladových účtech nebo vkladních knížkách, vklady potvrzené vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem. FPV poskytuje náhrady za pohledávky z vkladů bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v ČR ve výši 100 % vkladu maximálně však 100 000 EUR na jednoho klienta v jedné bance. Vklady klientů v pobočkách zahraničních bank, jejichž mateřská společnost má sídlo v zemích Evropské Unie, jsou pojištěny u systému pojištění vkladů působícího v sídle mateřské společnosti.

Za dobu své existence Fond pojištění vkladů vyplácel náhrady vkladů v osmnácti případech, při kterých poskytl v podobě čtrnácti řádných a čtyř dodatečných výplat náhrady vkladatelům dvanácti bank a dvou družstevních záložen v celkové výši zhruba 27 miliard korun. Fond je řízen pětičlennou správní radou, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.



Čtěte také

marketing Investice 2024? ..Možnosti a aktuální trendy

marketing S hypotékou je možná dobré si pospíšit ..

marketing Fio reaguje na změnu sazeb ČNB u hypotečních i splátkových úvěrů

marketing CREDITAS od dubna nabízí půlroční termínovaný vklad se sazbou 3,6 % p. a.

marketing Klienti ČSOB od nynějška smí prohlížet ve Smartbankingu i účet v jiné české bance

marketing Fio banka se chystá na poplatky – někdy je přímo ruší, jindy zlevňuje

marketing Raiffeisenbank nabízí účet s úrokem 3%

marketing Revolut obdržel evropskou bankovní licenci, má ambice stát se výhradní aplikací v ohledu spravování osobních financí