Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Aktuální ceny na trzích říkají „topte uhlím či zemním plynem“ vyplatí se to ale z dlouhodobého hlediska?

Nový kotel či tepelné čerpadlo si pořizujete na několik desítek let, investice do nového zdroje tepla často převyšují 100 000 Kč s tím, že následná změna není vždy příliš snadná. Proto se při výběru nového zdroje tepla vyplatí přemýšlet o výhodách a nevýhodách v dlouhodobém horizontu…

Cena uhlí na světových trzích klesá již od roku 2012 a těžaři této komodity napříč celým světem se dostávají do čím dál větších potíží se ziskovostí (v České republice nám může být příkladem společnost OKD, problémy však mají i těžaři v Polsku, Austrálii, Číně, Indii, Rusku, Kanadě či Kazachstánu). Z dlouhodobého hlediska se jedná o neudržitelnou situaci. Scénáře dalšího vývoje? Jednotlivé státy buď budou těžaře dotovat, nebo je nechají zaniknout (zde by se situace mohla vyvíjet jako za dob vládnutí Margaret Thatcherové ve Velké Británii), vyloučit samozřejmě nelze ani další růst cen této komodity, který by byl pro všechny strany (státy, těžební společnosti) nejlepším řešením.

Pokud jde o ceny zemního plynu, ty od roku 2008 poklesly o cca 75 %, kdy jen za uplynulé dva roky poklesla cena této komodity o více jak 50 %! Důsledek? Masivní propouštění zaměstnanců těžebních společností ve všech koutech světa. Plyn, na rozdíl od uhlí, již do potíží dostává i jednotlivé státy. Příkladem budiž země jako Rusko, Saudská Arábie či Norsko, které z důvodu nízkých cen této komodity musely přehodnotit své monetární politiky. Možná řešení jsou shodná s těmi, které jsme zmínili u uhlí. Zemní plyn má však výhodu, že nezažívá masivní „odsun“ jako uhlí, které se musí vypořádat s postupným uzavíráním uhelných elektráren po celém světě (v Asii je uhlí nahrazováno jadernou energií, v Evropě pak energií z obnovitelných zdrojů) a je u něj tak v krátkodobém horizontu pravděpodobnější scénář růstu cen.

ceny_plyn_uhli

Nízké ceny komodit se pochopitelně příznivé promítají i do ceny elektrické energie, jejíž cena za 1 MHw klesla v uplynulých 3 letech o cca 20 %. Vzhledem k tomu, že v energetickém mixu ČR je významně zastoupena výroba elektrické energie z uhlí, je zde cena elektřiny vysoce citlivá na vývoj cen uhlí.

Při současných cenách vstupů jsou náklady spojené s jednotlivými zdroji tepla následující (viz tabulka dole, jež obsahuje data z modelového příkladu webu TZB-info.cz)

Modelový příklad nákladů spojených s jednotlivými zdroji tepla

tabulka_ceny_plynu a uhli

Topení zemním plynem je, i přes propady cen této komodity, jedním z nejdražších zdrojů tepla, příliš dobře nevychází (s ohledem na propady cen) ani topení elektrickou energií. Naproti tomu, při topení černým uhlím můžete srazit roční náklady na teplo pod 30 000 Kč, což je velmi příjemná hodnota (v porovnání se zemním plynem je zde rozdíl cca 17 000 Kč ročně). Tepelná čerpadla, které na vstupu využívají teplo ze vzduchu, země či vody a vývoj cen komodit se jich tak příliš netýká (částečně však ano s ohledem na fakt, že na provoz tepelného čerpadla je třeba elektrické energie) vychází v celkovém shrnutí velmi slušně, kdy je tepelné čerpadlo se systémem země-voda po černém uhlí druhým nejlevnějším zdrojem tepla.

Zajímavé by bylo srovnání jednotlivých zdrojů tepla v době před cca 4 lety, kdy byly výrazně jiné (vyšší) ceny vstupů v podobě elektrické energie, zemního plynu a uhlí. Pro vás, coby potenciální majitele nových zdrojů tepla, by však mělo být důležité to, kde se ceny vstupů budou pohybovat v době za 1 rok či 10 let. Ceny uhlí a plynu jsou přitom z dlouhodobého hlediska těžko udržitelné…Čtěte také

marketing Sleva na paliva u OMV až do konce února: Členové věrnostního klubu mají každý litr paliva levnější až o 3 Kč

marketing Léto nemusí být drahé

marketing Při založení U konta od UniCredit Bank je možné získat bonus, tisícikoruna na nákup v Albertu

marketing Nový produkt společnosti E.ON Komplet plyn přináší výhodnější ceníky, ale také pravidelnou revizi plynového kotle

marketing Zákazníci E.ON mohou ušetřit až 19 % z ceny elektřiny i plynu

marketing Jak na Vánoce poradí Albert

marketing SAZKAmobil uvádí zvýhodněnou Letní SIM kartu za 75 Kč

marketing S Půjčkou ProBydlení od Wüstenrot lze získat slevu na nový kotel