Rubriky


Náš tip

Nabídka práce v bance
Vybírej z volných míst v oboru bankovnictví a finance na DobraPrace.cz
Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Drahokam za bezmála dvě miliardy, další prolomení historické hranice

Růžový diamant, který nese příhodné jméno „Pink Star“ a váží 59,6 karátu. Právě tento jedinečný přírodní útvar dokázal přepsat historii, protože jeho budoucí vlastník za něj nabídl v přepočtu více než 1,8 miliardy korun (konkrétně 553 milionů hongkongských dolarů). Drahokam vydražila právě v Hongkongu aukční síň Sotheby´s.

Došlo k přepsání pouze rok starého rekordu

Primát ve světě vydražených diamantů přitom donedávna patřil modrému diamantu s názvem „Oppenheimer Blue“, s váhou 14,6 karátu. Ten byl v květnu loňského roku prodán formou aukce za neuvěřitelných (v přepočtu) 1,4 miliardy korun. Zájem o tento typ investic strmě roste, přidal se k tomu samozřejmě i cenový růst. Vždyť za osm let vzrostla cenová hladina růžových diamantů takřka o dvě stě procent. Vyšší zájem o investice do diamantů zaznamenalo i největší tuzemské klenotnictví ALO diamonds.

Pink Star je největším bezchybným růžovým diamantem z kategorie Fancy Vivid. Od vyhlášené gemologické laboratoře GIA se mu dostalo nejvyššího hodnocení v ohledu barvy a čistoty. Byl zařazen do skupiny, která se rozšiřuje jen velmi vzácně – IIa. „Zhruba 98 procent nacházených diamantů je řazeno do skupiny I, která obsahuje příměs dusíku. Pink Star ale spadá do prestižní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje dusík ani bor. Jde tedy o nejčistší diamant, který v takovéto kvalitě tvoří jen dvě procenta všech světových nálezů. Do stejné skupiny spadají i nejslavnější diamanty, jako je Cullinan, Koh-i-Noor nebo Lesedi La Rona,“ dodává k celé věci Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, jenž obchoduje na světových burzách s diamanty už více než dvě desítky let.

The Pink Star2_I

Pink Star se dražil už před 4 lety, dokonce se vyšplhal na cenu 1,9 miliardy korun. Tehdy ale nebyl zaplacen, proto začala aukční síň Sotheby´s připravovat další dražbu vzácného diamantu. Ceny diamantů obecně rostou, růžové zvýšily svou hodnotu za posledních osm let v průměru o 180 procent, žluté o devadesát a modré o sedmdesát. Investiční šperky s diamanty je možné pořídit i v ČR, růžové jsou natolik vzácné, že se zamlouvají ještě před vytěžením. Asi devět desetin světové produkce růžových diamantů je nalézáno v dole Argyle na západě Austrálie. Pink Star se podařilo vytěžit v africkém státě Botswana.Čtěte také

marketing Je v dnešní době lepší akcie kupovat, prodávat či si je držet?

marketing Barometr obliby spoření: Češi volí ve svých financích jistotu budoucích výnosů

marketing Jak investovat a řídit vlastní finance v dnešní turbulentní době, kterou ovlivňuje vysoká inflace i válečný konflikt

marketing Do Fio globálního akciového fondu je možné investovat nově i v eurech

marketing Investování během krize: výkyvům ekonomiky odolávají umělecká díla i luxusní sklo

marketing Fio banka přichází s dalším ročníkem oblíbené Školy investování

marketing ChytryHonza.cz nabídne investování v online podobě

marketing Kolik mohou přinést alternativní investice a jaké jsou dnešní možnosti?