Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Důchodci a daňové přiznání: podrobný přehled všech náležitostí a povinností

Českých důchodců bude brzy dva a půl milionu. Někteří z nich si přivydělávají, ať už jako zaměstnanci nebo živnostníci. I když jsou to penzisté, stále se na ně může vztahovat povinnost platit daně. Kdy a za jakých podmínek musí senioři podávat daňové přiznání?

Příjmy jsou doslova bez omezení, přivýdělek v penzi je možný

Pokud jde o klasický (řádný) starobní důchod, a nikoliv ten předčasný, mohou mít penzisté prakticky libovolnou formu přivýdělku. Je však nutné se postarat o daňové přiznání, respektive zjistit si, kdy nastává povinnost je podávat. To se někdy může týkat i těch, kteří žádný přivýdělek nemají – jejich počet je ale obecně velmi malý. Daňová povinnost se bude od následujícího roku týkat penzistů pobírajících trojnásobek minimální mzdy (tj. 36 600 korun měsíčně).

Pokud penzisté pracovali jen u jednoho zaměstnavatele, nemusí podávat daňové přiznání za uplynulý rok vůbec. Podmínkou je podepsání prohlášení k dani. Důchodci také nesmí mít další zdanitelné příjmy, ať už z pronájmu nebo provozování živnosti. Daňové přiznání totiž má na starosti v tomto případě zaměstnavatel.

Ale co když je zaměstnavatelů nakonec více?

Pokud pracuje senior u více zaměstnavatelů – u jednoho na HPP, u jiného na dohodu o provedení práce, pak daňové přiznání opět vyřizuje právě zaměstnavatel. Z měsíční odměny v případě dohody mu totiž zbývá srážková daň z příjmu. V případě, že ale důchodce pracoval pro dva zaměstnavatele a u obou mu byla odvedena zálohová daň z příjmu, nastává nutnost podat daňové přiznání sám. Uplatnění klasické daňové slevy na poplatníka (24.840 korun za rok) je samozřejmě možné, daň se pak neplatí do zdanitelného příjmu 165.600 korun. Když si senior vydělá méně, získá celou sraženou daň za uplynulý rok nazpět.

U živnostníků je podání daňového přiznání nutností vždy

Pokud jde o podnikající seniory, ti musí podat daňové přiznání bez ohledu na cokoliv. Je nutné podat i přehled o příjmech pro zdravotní pojišťovnu nebo okresní správu sociálního zabezpečení. U příjmů z pronájmu nemovitosti nastává také povinnost podávat daňové přiznání, je možné využít třicetiprocentní výdajový paušál.

A co příjmy z investic? I ty je nutné zdanit. Například příjem z prodeje podílových listů nebo akcií a dluhopisů na burze, uvádět se pak musí zisky z prodeje nad sto tisíc korun v jednom kalendářním roce.Čtěte také

marketing Co se změní v odvodech a daních v roce 2019

marketing Vlastní by či sázka na družstvo? Jaké jsou klady a zápory obou možností?

marketing MONETA Money Bank přináší pojízdný bankomat, jenž je světovou raritou

marketing Díky chytrému platebnímu terminálu budou mít neziskové organizace jednodušší správu veřejných sbírek

marketing Nezajištěné předměty ve střešním boxu můžou dopadnout špatně

marketing ČSOB Penzijko, dynamické fondy mohou slavit úspěch i za rok 2017

marketing Senioři vydají třetinu penze na bydlení, pomocnou ruku nabízí státní příspěvek

marketing Banka CREDITAS připravila navýšení úrokových sazeb u spořicí produktů