Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Start nové doby. Banka CREDITAS umožní v internetovém bankovnictví obsluhovat účty jiných bank

S velkou novinkou přichází na trh banka CREDITAS. Takzvané otevřené bankovnictví, které vychází ze směrnice PSD2, startuje v pondělí patnáctého ledna. Klienti si mohou integrovat do svého internetového bankovnictví běžný účet u FIO banky. Přehledné rozhraní umožní zobrazit zůstatek, ale také zadat příkaz k platbě. Další banky chce CREDITAS integrovat do konce února letošního roku, bude patrně vůbec prvním subjektem na trhu, který by podobné služby nabídl.

Banky musí podle legislativní novinky zpřístupnit účty všem s příslušným oprávněním

Novinka znamená, že banky jsou povinné zpřístupnit veškeré informace o účtech všem, kteří budou mít potřebné oprávnění. A to jsou mimo jiné i další banky. Rozsah přístupných informací si klient určí vždy sám, nastavení lze samozřejmě měnit (nebo přístup k dalšímu účtu úplně zrušit). Podobně jako Banka CREDITAS zpřístupní data jiných bank, další bankovní domy budou moci pracovat s jejími účty. CREDITAS se v minulém roce stala v pořadí druhou bankou na tuzemském trhu, která umožnila přístup k účtům svých klientů jiným subjektům.

A jaká jsou základní bezpečnostní pravidla pro otevřené bankovnictví?

  • Pečlivě prověřit aplikaci je základ. Seznam bankou prověřených aplikací je vždy na příslušném webu. Pokud by se cizí aplikace chtěla připojovat ke klientskému účtu, je třeba ji nahlásit.

  • Je nutné se seznámit s obchodními podmínkami aplikace. Informace o účtu, zůstatku, historie transakcí, provádění plateb. Záleží na přání klienta a možnostech dané aplikace.
  • Klasická bezpečnostní pravidla jsou nadevše. Silné heslo na telefonu i na počítači, ale také kvalitní antivirový systém. Aktualizace aplikací a systémů také nelze podceňovat.


Čtěte také

marketing Klienti ČSOB od nynějška smí prohlížet ve Smartbankingu i účet v jiné české bance

marketing Fio banka se chystá na poplatky – někdy je přímo ruší, jindy zlevňuje

marketing Raiffeisenbank nabízí účet s úrokem 3%

marketing Revolut obdržel evropskou bankovní licenci, má ambice stát se výhradní aplikací v ohledu spravování osobních financí

marketing Slavia pojišťovna uzavřela klíčové partnerství

marketing Richee přináší od prosince nejzajímavější sazbu mezi běžnými účty

marketing Wüstenrot vylepšuje úrokovou sazbu na spořicím účtu s garancí až do konce příštího roku

marketing Běžný účet od CREDITAS úročí 1,5 % a základní služby nabízí zdarma