Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Úrok vám o půjčce nic moc neřekne. Důležité je RPSN!

(-pr-) Výběr té pravé půjčky není jednoduchý úkol, a to především pro někoho, kdo s tím nemá žádnou zkušenost. Do všech těch čísel, pojmů, názvů a zkratek se snadno tak zamotáme, že ve výsledku odcházíme s produktem, který nejenže není výhodný, ale ani nevyhovuje našim potřebám. A proč? Protože se řídíme úrokovými sazbami a nevěnujeme pozornost hlavnímu ukazateli. Tím je totiž roční procentní sazba nákladů, obvykle uvedená pod zkratkou RPSN.

Proč je RPSN tak důležité?

Většina nebankovních půjček s sebou kromě samotné úrokové sazby, která je nám všem dobře známá, přináší také všemožné poplatky. Když je tedy porovnáváte pouze podle samotného úroku, může se vám velmi snadno stát, že sice vyberete úvěr s nízkým úrokem, ale kvůli všem přidruženým poplatkům vás bude stát podstatně více než jiná půjčka, která možná má vyšší úrok, ale současně také malé nebo dokonce žádné poplatky.

A právě z toho důvodu se vyplatí sledovat RPSN. Sice je stejně tak jako úroková sazba vyjádřeno v procentech, avšak kromě ní zahrnuje i všechny poplatky jako například za uzavření smlouvy, vedení účtu, správu úvěru, transakci neboli pohyb na účtu nebo pojištění schopnosti splácet. Při porovnávání půjček naprosto nezbytným pomocníkem, jelikož s ním prakticky nemůžete šlápnout vedle.
RPSN však některé výdaje nezahrnuje!

V bankách i nebankovních institucích se RPSN skládá především z nákladů, které jsou přímo spojené s vybranou půjčkou. Už tam ale nepatří další poplatky, které budete v rámci vyřizování úvěru muset uhradit, avšak někde jinde. Typickým příkladem jsou například hypotéky, u kterých je potřeba počítat také s platbou na katastrálním úřadu a pochopitelně také úhradou odhadu nemovitosti.

Proč je RPSN u rychlých půjček tak vysoké?

Asi nemusíme říkat, že nejvýhodnější půjčka je ta, která má RPSN nejnižší. Zvláštní případ jsou však takzvané rychlé půjčky, jež se často skrývají pod názvy jako půjčka do výplaty nebo půjčka o víkendu. Jak název napovídá, RPSN se počítá za celý rok, nicméně u těchto typů půjček se doba splatnosti pohybuje pouze v řádech dnů či týdnů. Kdybyste tedy přeplatili 10 % z vypůjčené částky, v rámci celého roku byste se dostali na tisíce procent. Proto se u těchto typů půjček RPSN většinou neuvádí.
Ať už máte zálusk na hypotéku, běžný úvěr nebo rychlou půjčku, nikdy byste se neměli spoléhat pouze na informace, které najdete na internetu. Poskytovatelé se jejich prostřednictvím snaží nalákat co nejvíce klientů, a tak často nebývají stoprocentně upřímní. Jediným skutečně důvěryhodným zdrojem informací je samotná smlouva, proto si vždy dejte s jejím podpisem načas, ať si ji můžete důkladně prostudovat. Později by se vám podmínky jen těžko podařilo pozměnit.Čtěte také

marketing ČSOB půjčí online během několika okamžiků, žadatel nemusí být klientem

marketing Equa bank snížila sazby spotřebitelských úvěrů pod pětiprocentní hranici

marketing Půjčka ProBydlení: termín splatnosti tentokrát podle klienta

marketing Online půjčka ihned na účet

marketing Wüstenrot ještě s Půjčkou ProBydlení bez poplatků rozhodně nekončí

marketing Wüstenrot připravil atraktivnější podmínky u Půjčky ProBydlení určené k refinancování

marketing Půjčka je řešením pro čtyři pětiny Čechů, neplatí to ale pro dovolené nebo svatby

marketing Jak vybrat ideální půjčku? Ušetřit lze tisíce korun za rok