
(-pr-) Otázka, kterou si pokládá asi velké množství zájemců o tyto finanční produkty. Hned v začátku vám však musíme sdělit, že jednoznačná odpověď pravděpodobně neexistuje, protože každý člověk má zcela jiné potřeby a požadavky.
Následující informace vám ale mohou pomoci při samotné volbě a právě prostřednictvím nich možná najedete ideální východisko mezi oběma variantami – kontokorent nebo kreditní karta?
Co je to kreditní karta?
Platební nástroj s předdefinovaným úvěrovým rámcem, jež lze využít k nakupování a placení nejrůznějších služeb. Na první pohled se kreditní karta neliší od té debetní, jíž máte ke svému bankovnímu účtu. V případě tohoto novodobého platebního prvku však získáte i mnohé navíc.
- Dlouhé bezúročné období
- Věrnostní programy
- Zvýhodněné nákupy
- Pojištění a asistenční služby
Kreditní karta vám poslouží kdykoliv a kdekoliv. Rezervní peněžní prostředky máte vlastně neustále při sobě.
Co je to kontokorent?
Kontokorent se váže ke klasickému bankovnímu účtu. Jedná o službu, díky níž můžete čerpat finanční prostředky nad rámec svých úspor. Definovaná rezerva, respektive možnost využívat konto do mínusových částek. Také ve prospěch tohoto řešení hovoří několik lákavých kladů.
- Pravděpodobně nejdostupnější typ krátkodobého peněžního úvěru
- Neúčelový charakter
- Opakované užití
Nyní si pojďme porovnat kontokorent a kreditní kartu na reálném příkladu.
Kreditní karta vs. kontokorent
Představte si, že s oběma platebními prostředky provedete stejnou platbu. U kreditní karty se setkáte asi s vyšší úrokovou sazbou, než u kontokorentu. Na druhou stranu, karta má své bezúročné období, takže částku můžete splatit bez jakýchkoliv sankcí. To například kontokorent neumožňuje.
Dále to může být správa takového finančního produktu. U kreditní karty počítejte v závislosti na jejím provedení s vyššími měsíčními náklady. Kontokorent bývá zcela bezplatný.
Jestliže si stále nedokážete vybrat, existuje také možnost využití obou řešení naráz. A to tak, že kontokorent vám poslouží při hrazení pravidelných plateb v rámci internetového bankovnictví, např. za služby za domácnost. Kreditní kartu si naopak necháte na běžné nákupy.