Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitých věcí

V měsíci květnu každoročně dostává většina majitelů nemovitosti do schránky poštovní poukázku pro úhradu této daně. Daň musí zaplatit i občané, kteří například letos na jaře nemovitost prodali.

Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku již nemá vliv na platbu daně z nemovitých věcí pro letošní rok. Daň se platí vždy pro celý rok, neplatí se v poměrné výši dle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti. Na výši daně z nemovitých věcí přitom nemá vliv, zdali se jedná o koupenou či zděděnou nemovitosti nebo nemovitost obdrženou darem. „Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastnící, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Na poštovní poukázku není nutné čekat

Někteří daňoví poplatníci čekají s platbou daně z nemovitých věcí až na obdržení poštovní poukázky do schránky, jiní však platí daň z nemovitých věcí přímo na příslušném finančním úřadu. „Případné neobdržení poštovní poukázky do schránky samozřejmě není důvodem pro neplacení daně z nemovitých věcí, proto je potřeba si pohlídat řádné a včasné zaplacení této daně,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové přiznání se podává jenom jednou

Zatímco přiznání k dani z příjmu fyzických osob musí daňoví poplatníci podávat každoročně, pokud za ně tedy neprovede roční zúčtování daně zaměstnavatel, přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou a v následujících letech pouze v případě změny rozhodných skutečností pro výpočet daně. „Pokud dojde ke změně koeficientů ovlivňujících výpočet daně z nemovitých věcí, potom není potřeba podávat nové daňové přiznání, částku daně automaticky přepočítá finanční úřad,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nerozhoduje bydliště

Daň z nemovitých věcí se platí na finančním úřadu dle lokality příslušné nemovitosti, a nikoliv dle bydliště daňového poplatníka. Daňoví poplatníci s více nemovitostmi v odlišných krajích tedy obdrží současně více poštovních poukázek pro úhradu daně. „V praxi je tedy běžné, že daň z nemovitých věcí se platí na účet jiného finančního úřadu než daň z příjmů fyzických osob,“ sděluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Dvě daňové splátky

Daň z nemovitých věcí se skládá z daně z pozemků a daně ze staveb a jednotek, a pokud je roční daň nižší než 5 000 Kč, potom se platí v jedné platbě. Jestliže je roční daňová povinnost vyšší než 5 000 Kč, tak je možné uhradit daň z nemovitých věcí ve dvou splátkách. Standardní termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí je do konce května. Kvůli mimořádné situaci lze daň, která nepřevýší 5 000 korun, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021. „Poplatníci, kteří se dostali do finančních potíží a nemají na úhradu daně, však musí podat na příslušný finanční úřad žádost o posečkání daně a žádost o prominutí souvisejících úroků,“ poznamenává Gabriela Ivanco.Čtěte také

marketing Na podzim je třeba zazimovat chatu – a to do těch nejmenších detailů!

marketing Porovnávač cen nemovitostí poukáže na přeceněné byty a domy

marketing Darovat byt nebo dům dětem? Je to lepší než dědictví, ale pozor na vlastní ochranu

marketing Vyplatí se solární energie? Ukáže webová aplikace E.ON Solar

marketing Úvěr na bydlení – kde ho sehnat a na co se dívat?

marketing Podle Realitní společnosti České spořitelny se stále vyplatí koupit byt jako investici

marketing První budova z portfolia ČS nemovitostního fondu je v prodeji

marketing Na chalupáře může po návratu po zimě čekat nepříjemné překvapení