Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Darovat byt nebo dům dětem? Je to lepší než dědictví, ale pozor na vlastní ochranu

Nemovitost je obvykle tím nejhodnotnějším, co chtějí rodiče zůstavit svým potomkům. Možností, jak to udělat, je celá řada. Někteří počkají, až dojde k samotnému vypořádávání dědictví, řada lidí ale daruje majetek již během života. Odborníci ale varují – senioři by si měli dávat pozor, smlouva by měla obsahovat doložku o tom, že mohou v nemovitosti dožít.

Darovat nebo připsat v rámci dědictví? Náklady jsou velmi různorodé

Dědictví neznamená vysokou daň, to platí i v případě, že se bude nemovitost přímo darovat. S dědickým řízením se ale spojují velké poplatky, odhad nemovitosti a notářské služby nejsou nic levného. Výše notářské odměny je spojena s hodnotou dědictví, pokud půjde o dům s odhadní cenou tři miliony korun, všichni dědicové zaplatí notáři skoro třicet tisíc korun.

Darování je výhodnější i díky tomu, že se neplatí dříve obvyklá darovací daň, pokud jde o přímé příbuzné. Poplatek s darováním spojený je vlastně jediný – vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Sepsání darovací smlouvy je možné nechat na odbornících nebo si stáhnout vzor z internetu. Musí obsahovat základní údaje o obou stranách, včetně jména, adresy nebo rodného čísla. Je nutné i zevrubně popsat, o jakou nemovitost jde. Podpis by měl být ideálně notářsky ověřen, aby v budoucnu nebyla darovací smlouva právně napadena – na poštovní přepážce vyjde ověření na třicet korun. Přepis práv k vlastnictví nemovitosti na katastru přijde na pětistovku.

Právo na dožití musí být zajištěno smluvně, není radno se na kohokoliv spoléhat

Pokud darujete nemovitost, v níž chcete ještě nějakou dobu bydlet, buďte opatrní. Darování je totiž de facto ztráta majetku, jehož se jen obtížně domůžete nazpět. Finance dokážou hodně pošramotit vztahy v rodině, senioři by se proto neměli spoléhat jen na ústní dojednání. Právo dožít svůj život v dané nemovitosti musí být do smlouvy zaneseno ve formě věcného břemena. Tato informace musí být uvedena i v katastru nemovitostí.



Čtěte také

marketing Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitých věcí

marketing Na podzim je třeba zazimovat chatu – a to do těch nejmenších detailů!

marketing Porovnávač cen nemovitostí poukáže na přeceněné byty a domy

marketing Vyplatí se solární energie? Ukáže webová aplikace E.ON Solar

marketing Úvěr na bydlení – kde ho sehnat a na co se dívat?

marketing Podle Realitní společnosti České spořitelny se stále vyplatí koupit byt jako investici

marketing První budova z portfolia ČS nemovitostního fondu je v prodeji

marketing Na chalupáře může po návratu po zimě čekat nepříjemné překvapení