Rubriky


Náš tip

Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Češi si spoří různými způsoby, nejde jen o spořicí účty

Aby zhodnotili své finanční prostředky, používají zpravidla Češi vícero různých možností. 51 procent českých občanů disponuje spořicím účtem. Ne všem ale slouží jen pro zhodnocení vložených financí, asi pětina dotázaných jej používá jako osobní peněžní rezervu a jen třetina dotazovaných jej vnímá jako prostředek spoření.

Řada lidí má peníze jen na běžném účtu

45 procent Čechů má uloženy finance „pouze“ na běžném účtu, který zpravidla nenabízí ani to nejmenší zhodnocení, v průměru každý jedenáctý z nás pak dokonce má peníze přímo u sebe doma a nikde je neinvestuje ani nestřádá. Řada lidí má však sjednané stavební spoření, které je zajímavé i díky státnímu příspěvku a minimálnímu podstoupenému riziku. Tyto informace vyplynuly ze sociologického průzkumu Jak spoří Češi, jenž připravila finanční skupina Wüstenrot.

Ekonomice se daří a lidé si volné prostředky převádějí na běžný nebo spořicí účet, tedy jinak řečeno – svěřují je bance. V současnosti je v českých bankách uloženo více než dva biliony korun, navzdory tomu, že běžný účet nenabízí prakticky žádné zhodnocení. „Peníze na spořicím účtu mohou navíc kdykoli posloužit jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje a vhodně doplňují finanční portfolio. Důležité je umět ho správně využívat a přistupovat ke správě finančních prostředků zodpovědně,“ říká Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Důvody, k nimž je spořicí účet využit, jsou samozřejmě různorodé. Až dvě pětiny Čechů spoří bez konkrétního účelu, pětina zde má krátkodobou finanční rezervu. Sedm procent dotázaných si tímto způsobem odděluje finance, které jsou určené na chod domácnosti. Každý šestnáctý člověk mezi 18 a 65 lety si takto spoří na penzi. Spořící účty pak nejvíce využívají klienti nad padesát let věku. Průzkum dále ukazuje, že vysoký úrok není pro klienty alfa a omega, důležité jsou i doplňkové služby a konkrétní podmínky úročení. Nadpoloviční většina klientů Wüstenrot disponuje zůstatkem na spořicím účtu až 250 tisíc korun, patnáct procent klientů pak více než jeden milion, častěji si tento typ účtu sjednávají muži. Wüstenrot nabízí roční zhodnocení až 0,6 procenta ročně, přičemž základní sazba je 0,2 procenta, zbytek jsou pak bonusy.Čtěte také

marketing ČSOB Penzijní společnost se během června zaměří na naše nejmenší

marketing Wüstenrot se rozhodl zvýhodnit své stavební spoření

marketing Více než třetina Čechů disponuje úsporami nižšími než deset tisíc korun

marketing Když rostou mzdy, je jistě zcela namístě daňově výhodné penzijní spoření

marketing Wüstenrot Spořicí účet: úroková sazba 1,2 procenta až do poloviny letních prázdnin

marketing Tři pětiny Čechů se považují za domácí kutily

marketing ČS nemovitostní fond i nadále mění své portfolio

marketing Kolik a jak spoří rodiče svým dětem? Aneb z rodného hnízda s penězi do začátku